324 en moerschroef tegen elkaar gehouden worden, vlug een lederen strop over de slang glijden. Elk nummer, dat met zijne slang klaar is, begeeft zich onverwijld naar de spuit terug. Aan de vijfde of, zoo minder slangen noodig zijn, aan de laatste slang schroeft de korporaal de straalpijp, stopt ze met den duim en stelt zich zoo dicht mogelijk bij het punt dat bespoten moet worden. N°. 10 blijft bij den korporaal, bestuurt de bocht van de slang bij de straalpijp en is den korporaal verder behulpzaam. Onderwijl het werk van het aanschroeven der zuigbuizen en slangen verricht wordt, zullen N°'s. 8 en 9 de spuit, zoonoodig door middel van wiggen, in een vasten stand brengen, de pompstokken in de oogen der balans steken en daarna elk twee brandemmers nemen en met water vullen. Met deze emmers gaan zij langs de slangen en maken deze goed nat, tegelijkertijd bestaande kronkelingen of omslagen naar het voor einde uitschietende. Is de sergeant met het aanzetten der zuigbuizen gereed, dan gaat hij na, of de afsluiter goed gesloten is en laat door de reeds bij de spuit teruggekeerde manschappen met langzame slagen pompen om te zien of de zuiger werkt; zoo dit niet dadelijk plaats heeft, dat soms een gevolg kan zijn van luchtontsnapping langs de lederen afsluitringen onder de flens van de luchttrommel, dan laat hij den bak der spuit met water vullen tot de flens goed onder water staat, en daarna weder pompen. Ook kan het soms nuttig zijn om van het water uit den bak van boven in de zuigbuis te laten loopen, waartoe de afsluiter tijdelijk geheel of gedeeltelijk geopend wordt. 4. Zijn de 6 eerste nummers bij de spuit teruggekomen, dan plaatsen zij zich aan de pompstokken, en wel N°'s. 1, 2 en 3 aan den voorsten, N°'s. 4, 5 en 6 aan den achtersten, buitenwaarts met front naar elkaar toe en doet de sergeant het commando: Tot spuiten Gereed. De manschappen beginnen nu met lange en regelmatige slagen te pompen, tot de slangen vol zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 339