327 brandspuitmeester, hulp voor het pompen van het ongewapend reservc- brandpiket (afkomende wacht). Ook kan hij, iu geval de manschappen van de gereedschapsbedie ning niet allen gebezigd worden voor de aanwending van dat mate rieel, deze voor het aflossen bij het pompen aanwijzen, altijd zorgende dat in de nabijheid der brandspuit geen onnoodig gedrang plaats heeft, en zich daar niet meer personen ophouden dan voor de bediening strikt noodig is. 10. Wil men twee waterstralen tegelijk geven, dan wordt door N°'s. 7 en 8, geholpen door den korporaal, de dubbele perspijp, het zij aan de perspijp zelf of verder op aan een der slangen geschroefd en worden op iederen tak een gelijk aantal slangen aangebracht. In dit geval worden de mondstukken van 0,012 gebezigd en be stuurt N°. 10 de tweede straalpijp. 11. Moeten, wegens te grooten afstand (boven de 75 M.), twee spuiten tot een geheel worden vereenigd, dan wordt de eerste spuit op gelijke wijze bediend, als boven is aaugegeven, met uitzondering nochtans, dat de korporaal nu niet de straalpijp aan de laatste slang schroeft, doch deze aan de zuigpijp van de 2de spuit wordt beves tigd. De sergeant opent bij deze laatste spuit den afsluiter. Bij de tweede spuit worden de zuigbuizen op zijde gelegd, en overigens op gelijke wijze gehandeld, alsof zij alleen gebruikt werd. Het pompen mag bij deze spuit, echter eerst begonnen worden als de bak nagenoeg geheel gevuld is. Op gelijke wijze kunnen ook meerdere spuiten worden verbonden. "Verlangt men twee waterstralen te geven, dan handelt men te dien opzichte bij de laatste spuit, gelijk in 10 is voorgeschreven. De tweede straalpijp wordt dan bestuurd door den korporaal der eer ste spuit. 12. Wanneer de zuigbuis niet op de gewone wijze in rivieren, natte grachten of sloten, vijvers of andere groote waterreservoirs ge bruikt kan wordenof wanneer het water in de brandputten te diep staat of deze geheel droog zijn en de, in vele kampementen aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 342