328 gebrachte gemetselde regenwaterbakken eveneens droog zijn; kortom, wanneer men geen plaats vindt, niet te ver van den brand verwij derd, waar voldoende water is om de zuigbuis te plaatsen, dan moet men zich op andere wijze, door het aandragen van water, behelpen. Ook in dit geval kan men nog de zuigbuis met flesch bezigen, wanneer men haar in een draagwaterton of ander groot vaatwerk dompelt, dat dan door aangedragen water vol wordt gehouden. Beter is het in dat geval den afsluiter dicht te maken en het aangedragen water dadelijk in den bak der spuit te storten. Deze laatste wijze is verkieslijk, omdat het pompen dan tevens gemakkelijker wordt gemaakt, daar alleen het water in de slangen behoeft geperst te worden. De eerste wijze is alleen aan te bevelen, wanneer de spuit opge steld is op eene plaats waar weinig ruimte er om heen vrij blijft, dus bij het vullen van den bak gedrang kan ontstaan» Men plaatst dan de draagwaterton of eenig ander groot vaatwerk, waarin de zuigbuis gelegd wordt, zoo vrij mogelijk zoodat zij door de waterdragers van alle zijden te bereiken is. Zoonoodig worden alle drie zuigbuizen gebezigd. 13. In beide bovengenoemde gevallen moet men zich van al het in de nabijheid te verkrijgen draagbaar vaatwerk verzekeren, zooals draagbalies, petroleumblikken (pikoians), groote emmers, groote kookketels, enz. Alle beschikbare manschappen van het brandpiket, versterkt door manschappen van het reserve-brandpiket (afkomende wacht) zullen dan water aandragen, vanwaar dit slechts te verkrijgen is. Twee man, door den sergeant aan te wijzen, regelen daD het uit storten van het aangebrachte water in den bak der spuit of wel in het vaatwerk, waarin de zuigbuis gelegd is, opdat niet door overhaasting onnoodig water verloren ga. 14. Bevindt zich in de nabijheid van den brand een hydrant eener artesische waterleiding, dan wordt uitsluitend vandaar water gehaald en zal de watervoorziening ruim zijn. Is de kraan hoog genoeg, dat de spuit met den bak daaronder geplaatst kan worden, dan verdient dit boven elke andere wijze de voorkeur. Is de kraan daarvoor te laag, dan wordt een waterton

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 343