329 er onder gezet en de zuigbuis in de ton gelegd. Een man regelt dan het openen en sluiten van die kraan, om onnoodig vermorsen van water te voorkomen. C. Gebruik van het brandbluschmaterieel. 1. De bediening van het brandbluschmaterieel, opgesteld als in A 3 b omschreven, neemt, nadat de spuit op het commando „Neemt (de) gereedschappen" uit het huisje is gebracht, op aanwijzing van den sergeant van die ploeg, al de brandbluschgereedschappen: brandzeilen, brandladders, dakladders, brandhaken met hoofdtouwen, draagwater- tonnen en, waar aanwezig, de veiligheidskap. De sergeant zorgt voor een oordeelkundige verdeeling, zoodat alles door zijne manschappen kan worden medegenomen. Op de plaats van den brand worden alle gereedschappen bij elkaar verzameld, niet te dicht bij de spuit om de werkzaamheden daarbij niet te hinderenverder blijft de geheele ploeg, nadat de sergeant 4 man heeft aangewezen voor reserve- pompers (B 9) ter beschikking voor de bediening van dat materieel. 2. Het gebruik van dit materieel regelt zich naar de omstan digheden bij den brand, en kan derhalve vooraf niet bepaald worden. In de meeste gevallen zal dadeljjk gebruik moeten gemaakt wor den van de brandzeilen, waarvoor brandladders benoodigd zijn. De sergeant van die ploeg gedraagt zich in deze geheel naar de bevelen ter zake van den brandspuitmeester of wel van de hoogere autori teiten bij den brand aaawezig. Yan de brandhaken, dienende tot omverhalen van gedeelten van het brandende gebouw of andere ge bouwen in de nabijheid, wordt eerst gebruik gemaakt op bepaalden last van den Plaatselijken of PI. Milit. Commandant. Zij worden der halve dadelijk, bij aankomst ter plaatse, voorloopig op eene geschikte plaats ter zijde verzameld met die andere gereedschappen, die even eens niet dadelijk gebruikt worden, onder opzicht van een der man schappen van die ploeg. Zijn de brandzeilen aangebracht en kunnen zij door de aanwezige spuiten niet of niet voldoende nat worden gehouden, dan laat de sergeant van de ploeg door alle nu beschikbaar komende manschap-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 344