332 een flink stel reglementen rijker zijn geworden, dat het meer en meer bedervend onderwijsstelsel eerlang herzien zal worden en dat we weldra een eigen chef aan het hoofd van ons wapen zullen zien, dan hebben we waarlijk vele redenen tot tevredenheid. Mocht het Leger bestuur er nu bovendien nog in slagen, om met het verderfelijk promo tierégime te breken, dat allerschadelijkst op den geest van het korps Infanterie-officieren werkt en dus een zeer nadeeligen invloed op den gang van zaken uitoefent, dan zou het daardoor dit zij met gepaste bescheidenheid gezegd eene schitterende kroon zetten op den, tot zoovele verbeteringen geleid hebbenden arbeid der laatste jaren. De Indische Infanterie zal dan worden, wat zij wezen kan en meet, name lijk een keurkorpsdat de vergelijkingsproef met elke andere infan terie glansrijk kan doorstaan. Intusschen rijst de vraag, of onze nieuwe schietschool op voldoende wijze aan hare roeping zal kunnen beantwoorden? En of het door haar te leveren werk door één kapitein en twee luitenants naar eisch kan worden verricht? Het antwoord op deze vragen moet helaasontkennend luiden. Er moet namelijk aan officieren en onderofficieren (welke laatsten voor de eene helft uit Europeanenmaar voor de andere helft uit Inlanders bestaan) onderwijs gegeven worden in de normale ooi'logs- schietkunst; met de onderofficieren moet het schietvoorschrift wor den behandeld; de officieren moeten wetenschappelijk onderwijs ont vangen in de techniek, de ballistiek en het tactisch gebruik der draagbare vuurwapenen; en er zullen proeven genomen en adviezen ingediend moeten worden. Kan al dat werk door één kapitein en twee luitenants worden geleverd? Zulk een ruime werkkring is voor dat kleiue personeel te uitge breid en de schietschool is dus op te kleine leest geschoeid. De reden hiervan is, naar ik vermoed, dat het Legerbestuur, we tende hoe dikwerf zijne voorstellen wegens financieele overwegingen werden afgewezen en overtuigd van de noodzakelijkheid om deze in richting in het leven te roepen, zijne eischen tot het minimum be perkt heeft, ten einde althans iets gedaan te krijgen. Nu de schiet school er eenmaal is, kan op den ingeslagen weg worden voortgegaan, ten einde haar zoo spoedig mogelijk op het vereischte peil te brengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 347