Vóór alles is het echter wenschelijk aan de gedetacheerde luitenants enne voldoende maandelijkse he toelage te verschaffen. Naar men zegt, zal zij voorloopig op f 20 per maand worden gesteld, hetgeen veel te weinig is. Het is namelijk een feit, dat de meeste luitenants een gezin moeten onderhouden en dat zij tusschen twee kwaden zul len hebben te kiezen, t. w. óf vendutie houden en hun gezin mede- nemen, óf hun gezin achterlaten. In beide gevallen komen zij in financieele moeilijkheden, hetgeen, gevoegd bij de omstandigheid, dat zij wegens de slechte promotie zeer lang met een te gering inkomen zullen moeten rondkomen, hunnen toestand zeer benard kan maken. Laat ons dus hopen, dat het mogelijk zal blijken om hunne toelage van 20 op 80 guiden te brengen. Dit zou, voor tien gedetacheerde luitenants, de uitgaven met slechts f 7200 per jaar vermeerderen. 2. Ons toekomstig Infanteriegeweer. De kapitein der Nederlandsche Infanterie Brender a Brandis heeft in de jongstverschenen aflevering van den Militairen Spectator de aandacht gevestigd op het geweer der Indische Infanterie. „Reeds dikwijls" zoo vangt de geachte schrijver aan, „sloegen „wij met eene zekere nieuwsgierigheid de laatstverschenen militaire tijd schriften open, in de hoop, daarin de vraag behandeld te zien, of „ook het Indische Leger geen behoefte heeft aan een nieuw of getrans formeerd geweer. „Vooral hadden wij gaarne uit het Indische Leger zelf eens eene „stem gehoord, hetzij om op eene behoefte te wijzen, hetzij om voor „het behoud van den bestaanden toestand te pleiten. Wel zoude „uit dit stilzwijgen kunnen afgeleid worden, dat de behoefte aan iets „nieuws in ieder geval niet zoo groot zal zijn; maar wij vermeenen, „dat dit toch geen voldoend argument is." En iets verder zegt hij„Wat kan de reden zijn, dat wel de „aandacht gevestigd wordt op de groote veranderingen, die in de „Europeesche bewapeningen plaats hebben, maar dat over het alge- „meen het stilzwijgen bewaard wordtin hoeverre het icenschelijk is, dat voor het Indische Leger gebruik gemaakt wordt van de verbete- 333

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 348