24 Uit den aard den zaak worden nooit meer bataljons uit de hand gegeven dan voor den toestand van het oogenblik noodig is zóó blijft de regimentscommandant op alle gevechtsomstandigheden voorbereid en in staat, om zoo noodig, den tegenstander te omvatten dan wel flankaanvallen af te wijzen. Flankmarschen voor het front des vijands kunnen binnen het werk zame geweervuur slechts worden uitgevoerd, wanneer zij onder dek king van het terrein kunnen plaats vinden. Ook voor het regiment regelt zich de in 't gevecht te ontwikkelen froutbreedte geheel naar het te bereiken doel, het terrein en naar de afdeelingen naast welke het te strijden heeft. Een op zich zelf vech tend regiment zal evenwel in den aanvang zelden een breeder opstelling aannemen, dan door twee neven elkander geplaatste, tot het gevecht ontwikkelde bataljons wordt ingenomen. Om behoorlijk aan zijn taak te kunnen voldoen, moet de regimentscommandant zijn plaats goed kiezen. Bij de inleiding van den strijd en voornamelijk bij een ren contre-gevecht doet hij goed, zich bij de voorste afdeelingen op te houdengedurende het verdere verloop van den strijd, plaatst hij zich meer achterwaarts in de nabijheid van de nog gesloten af deelingen, doch op een standpunt, vanwaar hij het gevecht behoorlijk kan overzien. Yecht hij met zijn regiment in 't brigadeverband, dan moet hij, bij het kiezen van zijn plaats, ook rekening houden met den eisch, om steeds in verbinding met den brigadecommandant te blijven. De brigade is de grootste afdeeling, die nog op een begrensd ter rein kan geoefend worden. De beste manier, om zulk een troependeel in het gevecht te brengen, is die, om de regimenten naast elkander te doen strijden, terwijl een reserve, van minstens één bataljon sterk, moet worden afgezonderd. Ook hier weder staat voorgeschreven, dat de brigadecommandant onder alle omstandigheden aan de regimenten ieder afzonderlijk hun opdracht verstrekt en zich met zijne bevelen uitsluitend tot de com mandanten dier afdeelingen verhoudt. Daarbij moet getracht worden, de regimenten zoo min mogelijk door elkander te doen geraken. Een zeer gewichtige quaestie is voor den brigadecommandant de keuze zijner plaats.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 35