- 347 leidt. Geen edele wedstrijd meer op de baan der glorie, geen be kommering meer ook om het oordeel van anderen over betoonde wan kelmoedigheid. De alles overwinnende volharding zal schade lijden, opgewektheid plaats maken voor malaiseen dit alles niet slechts in het officierskorps, maar ook in de lagere elementen van het leger, die maar al te licht de kwalen overnemen, waarmede het officiers korps besmet is. Van de invoering der betrekking van Chef der Infanterie nu mogen met gerustheid groote verwachtingen gekoesterd worden ten gunste eener verbetering in bovenbedoeld opzicht. 2°. Een ander, niet minder ingrijpend gebrek, waaronder het hoofdwapen gebukt gaat, zetelt in de verkeerde wijze, waarop de vervulling der zoogenaamde speciale betrekkingen geregeld is. Wel is kort geleden de uitstekende bepaling gemaakt, dat geen officier tot de vervulling eener speciale betrekking mag geroepen worden vóór hij vierjarigen officiersdienst in Indië heeft, doch voor het overige is de tijd van duur der waarneming onbegrensd. Hij, die in zulk eene betrekking is tewerkgesteld, schijnt daarin vastgegroeid. Zegt hij haar vaarwel, zooals b. v. bij bevordering geschiedt, dan keert hij veelal voor zeer korten tijd in den troep terug, dikwijls voorzien van een al te groote dosis zelfvertrouwen. Och! die troependienst is zoo eenvoudig, des morgens een paar uurtjes exerceeren uit een der reglementen, daarna wat theorie voor de manschappen of geleerde wetenschappelijke vereeniging, bij voorkeur over belegeringen uit de laatste Europeesche oorlogen of over het begaanbaar maken van ijsvlakten (ik heb er zoo bjjgewoond) en voorts de traditioneele, immer wederkeerende uitdeelingen van eten, fourageeringen en der gelijke. En al spoedig ziet men hem dikwijls weder verdwijnen, om eene gelijksoortige speciale betrekking voor zijn nieuwen rang te gaan bekleeden, want daarheen blijft het oog voortdurend gericht. Is hij op die wijze somtijds tientallen van jaren aan den troep ont trokken geweest en wordt hij eindelijk, thans voorgoed wellicht want weder niet altijd aan den dienst in den gelederen terugge geven om zonder de minste practische voorbereiding op te treden als troepenleider, dan zal hij voor die belangrijke betrekking

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 362