351 gemoet komen. Die chef zal zich slechts de rapporten behoeven te doen voorleggen van de door de verschillende veldtroepen gehouden gevechts- en velddienstoefeningen. Daardoor wordt zoowel een middel verkregen tot meerdere oefening, als tot controle van de geschiktheid van aanvoerders en verdere officieren. Indië bezit feitelijk geen veldleger. De 18 veldbataljons infanterie, de 4 veld- en 4 bergbatterijen artillerie en het regiment cavalerie genieten ieder op zich zelf eene nagenoeg volkomene onafhankelijkheid het regiment cavalerie vormt door detacheering van een paar eskadrons naar andere garnizoenen in geenendeele een tactisch geheel. De autoriteiten, die gesteld zijn boven de commandanten der hiergenoemde onderdeelen van het leger dat geen leger is de gewestelijk militaire commandanten alzoo, voeren niet veel meer dan administratief gezag; hunne bemoeienis kan in geen geval het gemis eener behoorlijke formatie vergoeden. Moet men voor eene expeditie eene eenigszins groote troepenmacht samenstellen, dan zijn de onderdeelen elkander ten eenenmale vreemd nimmer hebben zij te zameu geoefender bestaat dus geene eenvor migheid van oefening. De bevelhebber kent officieren noch man schappen. In de haast worden somtijds een of meer brigades ge vormd; daarin komen dan de meest uiteenloopende bataljonsnummers voor (2de expeditie tegen Atjeh). Is het nog noodig te zeggen, dat zulk een toestand eene behoor lijke oefening ten eenenmale buiten sluit, ja zelfs, dat oefening op groote schaal absoluut onmogelijk is Onze Infanterie is thans in het bezit van uitstekende reglementen de détailoefening kan uitnemend zijn. De allervoornaamste oefening, de hoofdschakel, neen het slot van de keten der oefeningen, de oefe ning namelijk met afdeelingen, uit de verschillende wapens samen gesteld, echter ontbreekt geheel. Dit schijnt mij zoo vreemd, dat ik niet begrijp, hoe het komt, dat daarop niet meer de aandacht geves tigd is. De détailoefening is feitelijk niets anders dan eene voorbereiding tot de oefening in het groot, tot de oefening dus, die van dadelijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 366