352 toepassing in den oorlog isdaarheen moet alles leidenen juist die oefening in het groot ontbreekt; bijna ben ik geneigd te vragen waartoe dan die détailoefening nog Wel heeft men ten vorigen jare in de 2e militaire afdeeling op Java manoeuvres gehouden met gecombineerde troepen-afdeelingen, doch welk nut kan daarvan verwacht worden, nu het algemeen oefe ningstelsel in 't geheel niet erop ingericht is Willen manoeuvres nuttig zijn, willen zij de waarde hebben, die er aan ten koste wordt gelegd, dan is langdurige voorbereiding een eerste vereischte; dit heeft men in Nederland ondervonden en ondervindt men overal. Bovendien, voor die manoeuvres werden troependeelen verzameld op de wijze als ik boven beschreef voor eene eenigszins groote expeditie; zij waren elkander ten eenenmale vreemd. Voortdurend redeneert men in en buiten Indië over de verdediging tegenover een Europeeschen vijand men stelt tot hare regeling offi- cieele commissiën te zamen en laat die jaren werkzaam zijn; de bataljons oefenen zich in aanval en verdediging tegen een Euro peeschen vijand. In één woord, men is er vol van. En werkelijk kan het wel eens blijken, dat die zorg niet nutteloos was. Een behoorlijk georganiseerd, dus ook geoefend veldleger is er echter niet en toch dit is in de eerste plaats noodzakelijk, zelfs eer dan een verdedigingsstelsel nog. Ik zal mijne denkbeelden aaugaande de wijze, waarop het veldleger ingericht moet zijn, hieronder mededeelen. Gewoonlijk ziet men, dat voorstellers van nieuwigheden geen rekening houden met de financieele draagkracht van den staat. Die klip zal ik trachten te vermijden en roeien met de riemen die er zijn. Ik zal dus trachten eene indeeling van het bestaande te beschrijven, die zoo goed mogelijk aan de geopperde bezwaren te gemoet komt. Slechts weiuige veranderingen zullen worden voorgesteld. De veldtroepen behooren te worden ingedeeld in 4 brigades en bij vredestoestand alle in garnizoen te zijn op Java. Iedere brigade wordt gecommandeerd door een kolonel der infanterie, aan wien een kapitein is toegevoegd als adjudant.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 367