25 Bij het begin van het gevecht bevindt hij zich aan het hoofd, om dat het opnemen met eigen oogen van den naderenden yijand, van het terrein en van de naast de brigade opgestelde troepen steeds is te verkiezen boven berichten, rapporten of een overzicht op de kaart- Aan het hoofd is hij het beste in staat, met het oog op de ver schillende gevechtsverhoudingen, de eerste ontwikkeling, van welke het verder verloop van den strijd in zoo hooge mate afhangt, te regelen en door het nemen van zijn maatregelen de bereiking van het gevechtsdoel zooveel mogelijk te bevorderen. Gedurende het verdere beloop van het gevecht, gaat dc brigade commandant zoover terug, dat hij een goed overzicht over zijn troepen heeft en in de nabijheid blijft van de afdeelingeD, die hij te zijner beschikking heeft achtergehouden. Zooals hierboven gezegd is, wendt hij zich met zijne bevelen tot de regimentscommandanten; maken zeer bijzondere omstandigheden het echter noodig, dat hij aan eenige bataljons rechtstreeks een order doet toekomen, dan moet hij daarvan de regimentscommandanten, met wie hij trouwens doorloopend in verbinding blijft, onverwijld verwittigen. De ontwikkeling in de breedte van een brigade van zes bataljons bedraagt ongeveer 1000 a 1200 M. Het tweede deel van het reglement wordt met eenige opmerkin gen gesloten, die in de punten 117 tot en met 125 worden aangetroffen. Zoo wordt gezegd, dat de eenvoud van het reglement aan een grondige opleiding moet ten goede komen en kan doen verwachten, dat, bij mobilisatie, de onder de wapens geroepen verlofgangers zich de verschillende vormen en beginselen in een korten tijd weder eigen zullen maken. Onder het aannemen van eenvoudige veronderstellingen, moeten de exercitiën zoo afwisselend mogelijk gemaakt worden en de aanval' de verdediging, de terugtocht en de omvatting worden beoefend, dit alles met en zonder aanleuning aan andere afdeelingen en met en zonder gebruik te maken van de voor- en nadeelen, die de vorm van het terrein aanbiedt. Bij een inspectie doet de inspecteur een door hem gegeven tacti-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 36