362 naar voren tredende deugdelijkheid van het geheel. Hoewel het, bij de fusie van vergezichten, in zulk een bont tableau moeilijk is, een oordeel anders dan in eene min of meer vage algemeenheid te for muleeren, zoo waagt men weinig, wanneer van deze voorschriften de verwachting wordt uitgesproken, dat zij de in het Indische leger ten deze aanwezige leemten op vele punten zullen wegnemen en bestaat er reden dat leger geluk te wenschen, o. a. met een stelsel van schietopleiding, dat, rekenende met de eigenaardige behoeften van die strijdmacht, niet is een plant van vreemden bodem, die met de kluit in onze Aziatische gewesten is overgebracht, maar die een gewas schijnt van de geaardheid van den eigen grond, dat, na met zaak kennis en vastheid van intentie gekweekt te zijn, waarschijnlijk ook verder in dien eigen bodem goed zal gedijen en vruchten zal kunnen afwerpen tot roem van dat leger en tot heil van het vaderland. Het spreekt nochtans van zelf, dat men in deze boekjes bepa lingen terugvindt, daar nu of reeds vroeger ingebracht, die ook in de schietvoorschriften van andere legers worden aangetroffenhot vervaardigen van dergelijke reglementen is altijd tot op zekere hoogte fabriekwerk, maar de wijze waarop de ontwerper heeft weten maat te houden bij het overnemen uit de vele gaarden, waaraan dik wijls de herinnering wordt opgewekt, is van dien ontwerper eene nieuwe, niet geringe verdienste. Laat men zijn gedachten den vrijen teugel en tracht men in eene tegenstelling zich deze commissie te denken, welke de herziening der schietvoorschriften niet onverdien stelijk heeft volbracht, dan komen u niet een aantal mannen voor den geest, die van buitenlandsche opleidingsmethoden veel vernomen, maar weinig verstaan hadden en waarvan de overtuiging, gedurende de beraadslagingen telkens gewijzigd en vervormd, uitliep in een moeilijk te verhelen ideeën-congestie, waarin ten slotte de te ver werken stof heerschte in stede van beheerscht te worden; maar als mannen, die van meet af wisten en bleven weten wat zij wilden en waarvan die wetenschap in bijna alle hoofdzaken zich richtend en rege lend gelden liet. Op den bodem van de meeste, op een zelfde doel slaande bepalingen vindt men een zelfde grondgedachte; men maakt hier kennis mot een systeem van schiet-onderricht., en ik spreek hierover in de eerste plaats, omdat dit het meest rechtstreeks aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 377