363 sluiting heeft met zijn doel en de practijk dat, wat althans do individueele opleiding betreft, eenvoudigheid tot uitgangspunt en dege lijkheid tot slotsom heeft; eene opleiding uit één stuk: een wortel, een stam en een kroon. En wat ik van de schietopleiding zeide, gaat in enkele opzich ten ook voor de voorschriften in hun geheel door. De samensteller heeft blijkbaar nu en dan niet uit het oog verloren, dat voorschriften spoediger mank gaan aan het euvel van te veel, dan aan dat van te weinig bepalingen. Wanneer men de exercitie-reglementen uitzondert, die met het oog op gelijk- en gelijkvormigheids-effecten volgens velen aan andere eischen moeten voldoen, dan kan men zeggen, dat de samensteller van dienst- en oefenvoorschriften voor den tegenwoordigen tijd, na de grond begrippen duidelijk en bondig te hebben neergeschreven, er naar moet streven te bepalen, niet te beperkenzijn verdet-e taak is aangeven, niet afsluiten. Omtrent de grondbegrippen ze zijn minder talrijk en meer eenvoudig naarmate zij de vrucht zijn van helderder blik en ernstiger studie moet volkomen klaarheid zijn. Bij dat fundament mag aan een niet nauwkeurig omschreven bedoeling, aan datgene, wat men veelal met den naam van geest bestempelt, niets worden over gelaten. Hier moet het zeer beslist de letter doen. De geest van het geheele voorschrift moet juist uit die prima principia speken. Heeft de grondslag eener dienstorganisatie of van een tak van oplei ding niet eenen voor allen begrijpelijken, vasten en scherp omlijnden vormmoet hier reeds de doezelende hulp van den geest worden ingeroepen; dan kon men, ja zich met het wankele geheel behelpen, zooals men dit ook zonder voorschrift zou kunnen doen; maar bij de verdeeling van den arbeid zal eenheid van leiding daarin niet ge waarborgd zijn, omdat men niet op dezelfde wijze kan vatteu en be grijpen wat slechts in ijlen vorm voor den geest staat. Bij het gemis van een deugdelijk kompas zal vastheid van richting van zulk een voorschrift niet kunnen uitgaanbij de onbestemdheid van doel af- doeude resultaten daarmede niet kunnen worden verkregen. Ik mag het herhalen, omdat het nagenoeg geregeld wordt miskend, dat voorschriften, bij het bestaan van principieele verschilpunten in de te regelen stof, zich op die punten duidelijk hebben uit te spreken-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 378