26 sche opdracht uitvoeren. Alleen op die wijze verkrijgt hij een helder en goed denkbeeld van de oefening van een troep en van de ge schiktheid voor hun taak van de commandanten van alle rangen. De aanvoerders van de verschillende onderdeelen moeten er in ge oefend zijn, om snel en zonder aarzelen hunne bevelen te geven en ten allen tijde doordrongen zijn van de waarheid, dat een verzuim zwaarder telt dan het mistasten bij de keuze van de middelen. "Voorts moet bij alle oefeningen en gedurende de geheele opleiding, de aan de infanterie eigene neiging, om aanvallend op te treden, zorgvuldig aangekweekt worden. Ten slotte wordt, aan het slot van het 2e deel, met vette letter8 de onbetwistbare waarheid in herinnering gebracht, dat de opleiding der troepen naar den eisch heeft plaats gehad, wanneer deze op het gevechtsveld niets, als minder bruikbaar of doelmatig behoeven te verwerpen, van hetgeen zij op het oefeningsterrein hebben geleerd' Het le en 2e deel, die ongetwijfeld een zeer groote tactische waarde hebben, worden gevolgd door een 3e deel, waarmede het nieuwe reglement besluit. Dit laatste deel behandelt de paradevor" men, het afhalen en terugbrengen van vaandels, de signalen en geeft ten slotte de plaats aan van de muzikanten. Hoe vrijzinnig de twee voorafgaande afdeelingen ook mogen zijn en van welken practischen vooruitgang zij ook mogen getuigen, de 3e afdeeling is daar, om te bewijzen, dat ook van de parades veel werk wordt gemaakt en alles er op berekend is, om het Duitsche leger bij revuen en andere feestelijke gelegenheden te doen schitteren. In een zoo militairen staat als Duitschland ongetwijfeld mag heeten, waar de krijgsmacht zoo nauw is verbonden met de burgerij en waar dikwerf aan afgevaardigden van vreemde landen of aan vorstelijke bezoekers ontzag moet worden ingeboezemd, kan een nauwkeurige bewerking van het voorschrift oj) de parades natuurlijk geen verwondering baren. Maar bovendien, het komt ons voor, dat juist tegenwoordig, nu alle bewegingen op het oefeningsterrein en te velde tot de strikt noodige zijn beperkt, nu bij practische diensten alle paradecultuur is verbannen en alleen het in den oorlog te bereiken doel voor oogcn

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 37