366 ontwikkeling. Het Indische legerbestuur had trouwens veel vroeger, nl. door de benoeming van een herzieningscommissie, op voor ieder verstaanbare wijze uitgesproken, dat het oude zoo niet op krukken ging, dan toch eene hartversterking behoefde en mjjn be scheiden twijfel aan de nuttigheid van eene critiek, die de bestaande leemten in een paar algemeenheden aan de tekortkomingen van voor gangers meende te mogen en te kunnen toeschrijven, mocht in deze aankondiging te minder ontbreken, naarmate bij nauwlettende waar neming in de bewuste bladzijde eene apotheose-bedoeling onverholener op den voorgrond trad. Ik zou beneden mijne taak zijn gebleven, indien ik, het weinig aangename verzwijgende, ten aanzien van het toelichtend artikeltje niet aanstonds klaren wijn had geschonken, om dan bij de behan deling der voorschriften de aandacht onverdeeld aan de somtijds uitnemende zaak zelve te Kunnen wijden, die hier het eigeulijke onder werp uitmaakt. Want wat te vernemen en te vermelden aange naam is, mag worden herhaald in vele opzichten zijn de voorschriften gelukkig geslaagd. Terwijl ik nu, op vereerende en bemoedigende uitnoodiging der redactie, er toe overga de genoemde reglementen wat meer in de onderdeelen te bespreken, vraag ik verlof, waar dit nu en dan noodig zal zijn, de grenzen te mogen aanwijzen, waarbinnen de lofspraak van zooeven zal moeten worden opgevat, opdat zij niet, hoe welverdiend en goedgemeend ook, in hare onbepaaldheid iedere be- teekenis verliezen. 1. Voorschrift betreffende de wapening en de munitie der Infanterie. Dit eerste der voorschriften bestaat uit twee afdeelingen„de wapening' en „de munitie." Uit dezen inhoud blijkt reeds, dat voor individueele beschouwingen hier minder aanleiding is. Het boekje geeft voornamelijk beschrijvingen van bestaande zaken; het zal dus alhier meestal voldoende zijn na te gaan, of dit correct geschiedde. Aan de beide afdeelingen gaat eene inleiding vooraf, waarin de onderwerpen zijn aangegeven, waarvan de kennis voor de ver schillende graden gevorderd wordt. Ging het anderen als mij, dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 381