373 voorkeur te geven boven eenof de eene methode is meer practisch dan de andere en in dit geval is het bestaan der twee wegen naar het zelfde doel ongetwijfeld schadelijk. Ook komt het mij voor, dar het doen springen naar rechts en links der cijfers, de evene op den eenen vleugel, de onevene op den anderen, als dit gekund had met winst zou zijn achterwege gebleven. Dit kan slechts aanleiding tot zoeken en haspelen geven. Het is een ondoorgrondelijk noodlot dat ons in een keuze uit twee, in negen van de tien gevallen het verkeerde doet nemen. De heeren van de kansrekening kunnen rustig blijven, ik bedoel iedere keus op zich zelf, en mochten ze daartegen nog theoretische bezwaren hebben, dan plaats ik ze met het ijdele woord in den mond tegenover het onwedersprekelijke feit, d. w. z. midden in het ondoor grondelijke. Dat de getallen, wanneer alle verdeelstrepen op den bovenkant van eenen vleugel waren geplaatst, te dicht bij elkaar zouden zijn gekomen, zou moeilijk kunnen worden toegegeven, want zelfs bij het Mann- licher-geweer men bedenke, dat bij dit 8 mM. geweer de vizier- hoeken veel kleiner zijn en bovendien voor honderdtallen passen zijn ingedeeld zijn alle hoeken van 500 tot 1700 pas op den bovenkant van eenen vleugel aangegeven. Die bovenkant is daartoe trap- vormig uitgesneden. De vizieren voor 150, 250 en 350 M.die respectievelijk genoemd wordenStandvizier, Klep op 't voetstuk en Lange streep, zijn ge zamenlijk in het reglement geïnaugureerd onder den naam van „Sol- datenvizieren." Het woord werd door mij reeds vroeger aangehaald als klank, waarop voor den soldaat het bepaald begrip van bevoegdheid tot individueel schieten correspondeert, heeft deze naam wellicht zijn waarde. Al is die naam nieuw, ieder kan ook zonder toelichting begrijpen, dat de soldaten niet op eigen initiatief van een hooger vizier mogen gebruik maken. Het is een verdienste van het reglement, dat het dit aan de bevattelijkheid van den lezer overlaat en wanneer ik uit 8 opschrijf: welke strepen het aantal honderdtallen aan. „geven van den in Meters uitgedrukten afstand, waarvoor het vizier „gesteld is, indien het bovenvlak der klep in het vlak van de verdeel- „strepen is gebracht," en uit 10: „Bij het gebruik van het vizier „klep op 't voetstuk rust de vizierklep op het voetstukbij dat van

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 388