27 wordt gehouden, voorschriften, zooals het 3e deel van het Duitsche exercitiereglement bevat, hun eigenaardige waarde hebben. Het is nu eenmaal waar, dat het oog ook wat hebben wil en hoe groot de moreele indruk van een in verspreide orde ageerende, goed geoefende troep op den vijand ook moge zijn, in vredestijd moet een krijgsmacht voor leeken glans en luister ontleenen aan op het para- develd met zekerheid uitgevoerde bewegingen, aan het wapperen der vanen en aan opgewekte muziek. Blijkbaar is men bij de samenstelling van dit derde en laatste hoofdstuk aan deze waarheid indachtig geweest; aangezien de inhoud echter geen tactische beteekenis heeft en officieren van andere legers daarom slechts matig belang kan inboezemen, blijft een verdere be spreking daarvan in dit opstel achterwege. De verschijning van het nieuwe Duitsche exercitiereglement heeft in Europa de algemeene aandacht getrokken en is reeds in ver scheidene militaire geschriften en tal van dagbladen het onderwerp van min of meer uitgebreide besprekingen geworden. Een en ander ligt te eerder voor de hand, omdat Duitschland nu eenmaal den naam heeft, van op militair gebied het ideaal na te streven en de wegwijzer te zijn van andere natiën. Na een aandachtige studie van het nieuwe voorschrift gelooven wij als onze meening te mogen neerschrijven, dat het Duitsche leger zich niet behoeft te beklagen over den langen tijd, dien men met het herzien zijner infanterie-exercitiereglementen heeft gewacht; terwijl men toch in naburige staten, als het ware, jaren gezocht heeft of ten deele nog zoekt naar goede voorschriften en in verband daarmede onophoudelijke wijzigingen en beproevingen aan de orde waren, heeft men in Duitschland een regiement in het leven geroe pen, dat aan doelmatigheid, beknoptheid en beslistheid slechts weiuig te wenschen overlaat. In de „Allgemeine Militair Zeitung" van 17 October jl. No. 83, lezen wij, dat reeds op dien datum, toen dus het nieuwe reglement eerst sinds vijf weken was ingevoerd, te bemerken was, dat door de vereenvoudiging van verschillende vormen tijd gewonnen werd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 38