380 „van den stok zoodanig is bedekt dat het tamelijk stevig in den loop „sluit". Men ziet de eischen der practijk, die waarschijnlijk den bons zullen geven aan dat „zoolang voortgaan", en de zakelijkheid in het midden latende dat de behandeling in de lengte niets te wenschen overlaat en bij de studie van dit voorschrift maakt men zich gaandeweg met le secret de tout dire van den samensteller zoo vertrouwd dat men de vermelding even gewichtig als natuurlijk gaat vinden, dat de gordelriem „wordt zwart gemaakt met het smeersel „voor lederwerken, dat eenmaal opgestreken, daarna goed uitgeborsteld „en opgewreven wordt, totdat het voorwerp een glanzend aanzien „heeft verkregen." De „wapening der niet-geweerdragenden licht ons, naar denzelfden trant, in omtrent: den hoorn, het hoornsnoer, den stok tot staftamboer, de trom, zoowel wat betreft de samenstelling, het uiteennemen en in elkaar zetten dier „wapening", als wat betreft het onderhoud. Ik blijf daarbij niet stilstaan. Bij de opgave van het „Materieel voor kamerschietoefeningen" de zelfde pijnlijke volledigheid. De schijf tot kamerschietoefeningen zou de schijf tot kamerschietoefeningen niet zijn, indien zij niet bestond uit een vierkante plaat van 0.5 M. zijde en in het midden voorzien was van een ijzeren trommel van 0.31 M. middellijn en 0.155 M. hoogte. Over dit hoofdstuk, als over het „bruineeren, grijzen en vernissen", zoomede over het „nummeren en merken" stap ik heen, ten einde de „Inspectie der wapening" en daarmede het einde der afdeeling „"Wapening" te bereiken. Bij de „Inspectie der wapening" wordt gezegd, „dat het dunne „einde van de slagpin niet te kort mag zijn, om weigeringen te voor komen, maar ook niet te lang en te dun, want dan wordt het slag hoedje doorboord of naar binnen gedreven." Het komt mij voor, dat men bij de inspectie aau het onbeduidende „niet te kort en niet te lang" (het doet aan de paardenkennis van zekere voordracht denken) weinig nut zal hebben. Wil men bij de inspectie van het geweer de slagpinlengte doen controleeren, dan kan dit niet met zulk een beschouwing, maar alleen met een maatje geschieden. Bij de inspectie over den „slotborstel" wordt gezegd, dat hij niet te lang van steel of haar mag zijn. Aangezien het Indische leger-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 395