382 van het blad" gesproken, waar het openen van de tasch bedoeld werd? Werd niet in 44 gezegd, dat kap- en zaagmes op gelijke ivijze werden ontscherpt als aangescherpt? In hoeveel zinnen niet vond men woorden te veel? Maar het is alsof ik den samensteller van dit voorschrift in volledigheid wil nastreven. Mijne bedoeling toegelicht, staak ik het geblader en kom tot de 2C afdeeling: „de Munitie." Achtereenvolgens wordt in deze op duidelijke en, over het geheel genomen, correcte wijze aangegeven, hoe de scherpe en losse patro nen tot achterlaadgeweer klein kaliber en de scherpe patroon tot kamerschietcylinders zijn samengesteld. Van de onderdeelen wordt hier en daar de bestemming vermeld. Zoo wordt van de vetprop o. a. gezegd, dat zij met het viltschijfje dient om een luchtdichte afsluiting te verkrijgen van de buskruitlading en om bij het schot het stroomen van het buskruitgas voorbij den kogel te voorkomen. Het is niet onmogelijk, dat het vetschijfje medewerkt tot het af sluiten der lucht, al blijkt uit de wijze van inbrengen, dat men niet met het oog op die bestemming de patronen inwendig van vet voor ziet; maar of het vet gedurende het schot het stroomen van het bus kruitgas voorbij den kogel zal voorkomen, is een bijzonderheid, die Voor het minst den schijn tegen zich heeft. Het is altijd een uiterst moeilijke zaak bij eenig schot te constateeren, of gassen in den loop den kogel zijn voorbijgesneld. Men is met dit onderwerp op het gebied dier vage onderstellingen, waarvan het waarschijnlijke eenerzijds en het onmogelijke aan den anderen kant de niet zelden ineenvloeiende grenzen zijn. Ik herhaal, of het vetschijfje, indien daartoe overigens gelegenheid is, kan voorkomen, dat buskruitgassen, men denke aan de groote spanning van 1500 a 2000 atmosferen, langs den kogel heenvloeien, schijnt mij zeer twijfelachtig, en men had, naar mijne meening, beter gedaan, dit in een voorschrift niet als onomstootelijke waarheid neer te schrijven. Ik weet wel, dat iu den Militairen Spectator van 1884 door den luit. Brender a Brandis in een belangrijk artikel aan de inwendige vetting o. a. eeu zelfde functie is toegekend, maar het is zeer de vraag, of die schrijver er toe zou hebben willen medewerken, het nut van inwendige vetting in eeu reglement met die functie toe te lichtenen zoo al, het ware

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 397