VARIA. Zeildoelcsche schoenen voor den soldaat. Te Atjeh zijn in eene particuliere toko te koop lage zeildoeksche schoenen voor 1.25. Zeer veel officieren dragen die schoenen, zoowel bij patrouilledienst, als buiten dienst. Zeer veel onderofficieren en minderen ook schaffen zich een paar dier schoenen aan, niettegenstaande het gouvernement hen ruim van schoeisel voorziet. De ondervinding heeft mij geleerd dat iemand, die veel van zijne zolen eischen moet, met twee paar ruim vier maanden toekomt. D. i. als men de oude schoenen niet weggooit, zoodra men nieuwe krijgt, vijf paar per jaar. De omstandigheid, dat vele onderofficieren en minderen een duitje op zijde leggen om zich dergelijke schoenen te koopen, bewijst reeds dat zij meer gewild zijn dan de model lederen schoenen, iets dat niemand ver wonderen zal, die ooit zeildoeksche en model-schoenen gedragen heeft. Moeten lederen schoenen in het algemeen, en niet op maat ontvangene in het bijzonder, eerst door den voet zelf in de goede plooi gedrongen worden, waarbij blaren en wonden geen zeldzaamheden zijn, zeildoeksche schoenen zitten daarentegen terstond „lekker. Eén paar model lederen schoenen kost f 5.13, de drie paar per jaar en per man dus 15.39. Zeildoeksche schoenen, die een Chinees te Atjeh voor 1.25 verkoopt, zijn zeker in groote hoeveelheden voor f 0.75 te verkrijgen; stellen wij echter, om roijaal te rekenen, ƒ1.00 Vijf paar per jaar wordt dan 5.00. Van hetgeen thans één man aan schoeisel kost, zouden dan 3 man van betere Indische soldaten-schoenen kunnen voorzien worden. Eene bezuiniging van beteekenis! Eilieve, en als dan de Inlanders eens schoenen kregen! Als eens ge hoor werd gegeven aan dien zoo vaak door de tactiek geuiten wensch, dan zou het invoeren van goedkoope zeildoeksche schoenen eene belangrijke, zeer belangrijke verbetering worden en nog eene bezuiniging blijven!!

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 407