398 „beschouwd wordt als de tegenstander van ons gezag; dat het zaad, „door den rijksbestierder in de binnenlanden gezaaid, ons volstrekt „nadeelig is." In Kikim zwierven benden uit Amp at La wan grond, die overal opstand predikten en de bevolking beroofden. Deze hoogst zorgelijke stand van zaken leidde den resident er toe, bij missive van 30 Juli 1852 la. P/17 geheim, bij de Regeering aan te dringen op het nemen van krachtige maatregelen, en wel: 1°. om onverwijld 4 compagnieën infanterie, op groot compleet, en eenige artillerie naar Palembang te zenden tot herstel der rust; 2°. een oorlogsvaartuig op de rivier van Palembang te station- neeren, en 3°. den rijksbestierder, pangeran Krama Djaja, Perdana Man tri, met zijne beide zonen naar Java te verwijderen. „Na kort doch goed beraad" gelijk de Gouverneur-Generaal zich in zijn verslag aan den Minister van Koloniën van 12 Augustus 1851 geheim N°. 15 la. S 1 uitdrukt werden deze voorstellen ge heel ingewilligd. Bij Gouvernements besluit van 10 Augustus 1851 N°. 1 werd goed gekeurd, dat 4 compagnieën infanterie, (2 van het 7e en 2 van het 13e bataljon) benevens 20 artilleristen met 4 handmortieren, onder bevel van den majoor der infanterie J. H. Meiss, voor Palembang werden bestemd. Het marine-departement werd, bij missive van 9 Augustus N°. 2186, door den Algemeenen Secretaris, namens den Gou verneur-Generaal, aangeschreven ten spoedigste twee van Zr. Ms. stoom schepen te doen gereed houden tot het overbrengen der troepen, met bepaling dat een dier schepen vooreerst op de rivier van Palembang gestationneerd zou blijven. En bij het besluit van 12 Augustus 1851 geheim la. S 1 werd de rijksbestierder van Palembang „uit zijne „betrekking ontzet", met bepaling „dat hij en zijne beide zonen, pan- „geran Nat a di Radja en Wira Mengala, van Palembang „zouden worden verwijderd en te Krawang zouden verblijf houden, „kunnende zij door het oorlogsvaartuig dat hen naar Java zal over voeren, in de haven van Pamanoekan worden ontscheept. Bij de mededeeling dezer beslissingen schreef de Gouverneur-Generaal, dd. 13 Augustus geheim N°. 148, aan den resident De Brauw o. a.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 413