401 de troepen werden als voor eene inspectie in den ochtend van den 25eQ onder de wapens gebracht. De resident was van plan, den rijksbestierder en zijne beide zoons, ieder afzonderlijk, tegen 9 uur bij zich te ontbieden, maar toevallig kwam de rijksbestierder reeds een half uur te voren zonder nog geroepen te zjjn. De oudste 2oon volgde weldra, maar de jongste was ongelukkig niet thuis. Deze was juist de gevaarlijkste en een zeer slecht mensch, die reeds in 1848 het plan tot een amok op de hoofdplaats had gesmeed; zijne afwezigheid bracht den resident alzoo in eene moeielijke stelling, maar de zaak was reeds te ver gevorderd om nog te kunnen toeven. Verschillende personen waren nu reeds met de voornemens des residents bekend, en er was dus niet op te rekenen dat het geheim nog lang bewaard kon blijven. In tegenwoordigheid van de Europeesche autoriteiten der plaats den adsistent-resident en magistraat, den secretaris der residentie, den havenmeesterpangeran Sjarif Ali, hoofd der Arabieren, en een paar officieren deelde de resident nu den rijksbestierder mede, dat het Gouvernement, de gedurige oorlogen in de bovenlanden moede, wilde beproeven of zijne afwezigheid voor eenigen tijd ook van goeden invloed zou zijndat men de bestaande onrust toeschreef aan de ver keerde wijze waarop hij de binnenlanden zoo langen tijd had bestuurd en dat hij alzoo met zijne zoons op de Ar dj oen o moest inschepen om naar Java te vertrekken. De rijksbestierder betuigde zijn onschuld, verklaarde dat hij steeds de bedoelingen der regeering had trachten te bevordeeren en ook thans de ontvangen bevelen zou gehoorzamen. Zijn verzoek, nu naar huis te gaan om zich voor het vertrek gereed te maken, werd afgewezen; hij protesteerde daartegen, maar onderwierp zich eindelijk, op aanmaning van Sjarif Ali, aan 's residents beslissing. Zijn zoon nam een heftigen toon aan, zoodat hem door den resident het stilzwijgen moest worden opgelegd. Wel dra waren beiden aan boord van de Ar dj oen o, en „de arrestatie was reeds lang afgeloopen voordat iemand ter hoofdplaats daarvan iets vermoedde". De tweede zoon kwam in den namiddag bij den resident en werd door dezen mede aan boord gebracht. Met een gevolg van 83 personen vertrok de rijksbestierder in den avond van 26 Augustus van Palembang.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 416