406 is. Al roeiende kan men met de prauwen laatstgenoemde plaats bereiken; hoogerop moeten de vaartuigen, als de trekschuiten in het moederland, getrokken worden. Yan Goenoeng Kembangtot Tebing Tinggi kon dus de prauwvaart gemakkelijk door enkele vijanden worden belet. Het land langs de Moesi is schaars bevolkt; wegen langs de rivier waren er niet anders dan voetpaden van de eene doesoen tot de andere, alleen van Tambangan tot Tebing Tinggi vond men een in het bosch uitgekapten weg van 6 a 8 voet breedte. Ruiten het stroomgebied van de Moesi was er voorts een pad dat uit de Kikim, over Kertadjaja, naar Moesi Ilir voerde; van dit pad hebben, in 1852, de stroopbenden van Radja Tiang Alam ge bruik gemaakt, ten einde onze langs de Moesi gestationneerde troe pen te vermijden. Als operatiebasis tegen Am pat Lawang is Tebing Tinggi goed gelegen; deze plaats had voorts het nut, dat zij de aan de Bliti, de Saling en de Klingi gelegen landschappen tegen invallen van de zijde van Ampat Lawang dekte. In andere opzichten was de ligging ongunstig; onze post was als 't ware in eene woestenij ge vestigd, met weinig of geen bevolking in hare nabijheid, tengevolge waarvan alle levensmiddelen van elders moesten worden aangevoerd. En daar de plaats boven het bevaarbare gedeelte der Moesi gelegen was, was die aanvoer, althans voor een groot aantal troepen, aan groote moeielijkheden blootgesteld. Tebing Tinggi was vroeger niet nadeelig voor de gezondheid der troepen geweest, maar sedert 1850 kwamen daar betrekkelijk vele ziekten en sterfgevallen voor. Het garnizoen was in Juni 1851 gelegerd in een nog niet geheel voltooid steenen kampement; de voltooiing van dat kampement was niet afgewacht, omdat de bewa king van het tijdelijk kampement, waarin de troepen zich tot dusver opgehouden hadden, meer militaire macht vorderde. Voorbij Tebing Tinggi begint zich het gebergte te verheffen, dat, ter hoogte van 1500 a 2000 voet, moest worden overgetrokken om Ampat Lawang te kunnen binnentrekken. Van Tebing Tinggi liep een vrij goede landweg, in zuidoostelijke richting, dwars door het schaars bevolkte en grootendeels met on-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 425