407 doordriogbaar bosch bedekte landschap Kikim, naar Lahat. Deze plaats ligt aan het onbevaarbaar gedeelte de Lama tang, temidden van eene tedelijk dichte bevolking. Van Lahat voerde een bruikbare landweg over Moeara Enim naar Lorok, aan de Kramasan, welke plaats slechts eene dag roeiens van de hoofdplaats Palembang verwijderd was. De opstand had zich nu over de landschappen Lematang Oeloe, Kikim, Moesi Oeloe en Ampat Lawang verspreid, niet min der dan 26 marga's of districten namen daaraan deel. Tot dusver waren nooit meer dan 2 of 3 marga's tegelijkertijd in verzet geweest, en de toestand was dus nu vergelijkenderwijs wel hoogst ongunstig, vooral wegens de uitgestrektheid van het ter rein. Men had minstens 14 dagen noodig om, van de hoofdplaats, met eene colonne Tebing Tinggi te bereiken; de krijgsoperatiën werden door dezen afstand zeer belemmerd. Het was wel opmerkenswaard, dat alleen die streken in de Bo venlanden in verzet waren gekomen, waar geen rechtstreeksch Eu- ropeesch bestuur bestond en de rijksbestierder steeds den meesten invloed had uitgeoefend. De luitenant-kolonel De Brauw leidde daaruit af, dat het verzet, zooal niet direct, dan toch indirect aan den rijksbestierder was te danken, en dat het inderdaad zeer be zwarend zou zijn om, zonder zijne tusschenkomst, den opstand te dempen. Maar de geheele toekomst van Palembang stond op het spel; nu men de zaken eenmaal zoover had laten komen, bleef er geen keus meer over. Wij waren wel verplicht weder het gezag te veroveren dat wij ons, vóór 1848, geleidelijk door den rijksbestierder hadden laten ontfutselen. Welken weg zouden de expeditionnaire troepen inslaan? Over Lahat naar Tebing Tinggi, of rechtstreeks de Moesi op naar laatstgenoemde plaats In ieder geval achtte De Brauw het niet raadzaam, zijne macht te verdeelen. Volgens de berichten toch had de vijand op sommige plaatsen niet minder dan 2000 man bijeenhij kon zich gemakkelijk vereenigen, wij konden dat onmogelijk doen, voordat de vijand geslagen was. Ging men over Lahat naar Tebing Tinggi, dan had men het

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 426