424 (typheuze koortsen) onder de troepen zoude uitbreken, die alle ver dere operatiën vooreerst onmogelijk maakte. De Brauw besloot alzoo, eenige dagen te Tebing Tinggi te blijven en riep de pasirah's van Ampat Lawang en Moesi Oeloe op, met verklaring dat hij alleen tegen Radja Tiang Alam en diens volgelingen oorlog voerde, en dat alzoo de bevolking, indien zij zich rustig wilde gedragen, onbevreesd weder iu hare doe- soens konde terugkeeren. Yan lieverlede gaven-de hoofden aan die oproeping gehoor en begonnen verschillende doesoens weder bevolkt te raken, zoodat de zaken een gunstigen keer namen. Hiertoe bracht ook bij hetgeen inmiddels te Moeara Klingi gebeurd was, waarvan De Brauw den 3en October het eerste bericht ontving, en dat wij thans moeten verhalen. Sedert den 4cn September was Moeara Klingi ingesloten door de vijandelijke benden, althans iu zoover dat alle gemeenschap, èn naar Palembang, èn naar Tebing Tinggi, èn naar Moeara Roep it verbroken was en geene levensmiddelen meer ter plaatse konden worden ingekocht. Luitenant Kress was hier militaire commandant, doch toevallig bpvond zich op dezen post ook de luitenant IJ 11 man, met wien werd overeengekomen dat hij, als oudste 2<= lui tenant, het bevel zoude voeren als .er zich iets bijzonders voordeed. In den avond van den 6en September kwamen vijandelijke prauwen de Klingi afzakken; het aanroepen, door den schildwacht, werd beantwoord met een schot en met den uitroep, dat Tebing Tinggi reeds in handen der muiters gevallen was. Onmiddellijk werd de verspreiding dezer onrustwekkende tijding bestraft met een schot uit den zesponder, terwijl Kress met tien soldaten uitrukte om de prauwen met geweervuur te vervolgen. Een jammerlijk gekerm, dat uit de prauwen opsteeg, bewees wel dat de schoten der onzen doel getroffen hadden. De volgende dagen werd de post aanhoudend door geweervuur ver ontrust; en den 9en werd de valsche, doch voor de bezetting zorg wekkende tijding aangebracht dat de resident De Brauw met zijne colonne eene nederlaag geleden had en naar Palembang terugge keerd was. Door het zenden van vrouwen binnen de redoute wer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 443