- 425 den door de muiters pogingen aangewend om de gebouwen in brand te steken. Gelukkig mislukten die pogingen, en dienden zij slechts om de waakzaamheid der onzen te verdubbelen Die waakzaamheid was nog meer noodig, toen Kress, den 26eu September, bericht ontving dat De Brauw met de expeditionnaire colonne te Tebing Tinggi was aangekomen, en dat R a dj a T i a n g Alam noordwaarts getrokken was en een aanslag op Moeara Klingi beproeven zoude. Aldus gewaarschuwd, ontving Kress in den ochtend van den 28®" September een brief van Radja Tiang Alam, met een potje bo ter ten geschenke. In den brief werd het verzoek gedaan, ongehin derd met eeuige prauwen de Klingi te mogen afzakken de briefschrij ver was den oorlog moede en wenschte zich nu naar Palembang te begeven om zich aan ons gezag te onderwerpen; indien er gebrek onder de soldaten heerochte, had de luitenant het maar te zeggen, dan zou hij zorgen dat er rijst aangebracht werd, enz. De strekking van dezen brief was te doorzichtig om den officier dupe te doen zijn. Indien Radja Tiang Alam zich onderwerpen wilde, moest hij zich naar Tebing Tinggi begeven, waar de resident zich bevond; waren daarentegen zijne prauwen eenmaal Moeara Klingi voorbij, dan konden hare bemanningen gemeene zaak ma ken met de langs de Beneden-Moesi roovende benden, en ook gemakkelijk tot een aanval op onze versterking overgaan. Kress was alzoo wel gerechtigd, list met list, of, zoo men wil, verraad met verraad te beantwoorden. Hij gaf den brenger van den brief een fooi van 2.— voor de boter, droeg dezen op Ra dja Tiang Alam te zeggen dat hij bedankt werd voor zijne vriendelijkheid en dat „de prauwen maar naar beneden (stroomaf waarts) moesten komen." Aldus werden de rollen omgekeerd; de bedrieger werd de bedro gene. Radja Tiang Alam meende den luitenant in slaap te heb ben gewiegd,juist het omgekeerde was het geval. Onmiddellijk werd nu alles in gereedheid gebracht om de prau wen „naar behooren" te ontvangen. De zesponder, op het bastion aan de rivierzijde opgesteld, werd met een kogel en een kartets geladen en op 200 pas afstand gericht; luitenant Uil man nam de directie over

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 444