427 Poeloe Pangong, en vandaar, over Tambangan en Pang- kalan Taroem, naar Soengei Boenoet. Hij verspreidde het gerucht dat hij hier eene benteng zoude aanleggen, maar trof in werkelijkheid alle voorbereidende maatregelen om naar Kikim over te steken en, langs de Ajer Pangi, Ampat Lawang te bereiken. Den 4cn October alzoo den dag nadat De Brauw bericht om trent het te Moeara Klingi voorgevallene ontvangen had ver nam hij van den depati van Saoeng Naga dat Radja Tiang Al am te Djadjaran zoude aankomen en zich van deze doesoen wilde meester maken. De Brauw besloot daarom, in den ochtend van 5 October een tocht naar Kikim te ondernemen, in de hoop Radja Tiang Alam, die veel buit geroofde goederen en men- schen medevoerde, afbreuk te doen en ook om zoo noodig het ons getrouwe, en dus aan de wraak der muiters blootgestelde Saoeng Naga te beschermen. Deze tocht liep echter vruchteloos af; in den avond van genoem den dag trok de hoofdopstandeling, zich geen rust gunnende, Dja djaran voorbij, en den volgenden ochtend vernam men dat hij Ampat Lawang al bijna bereikt had. Hem in te halen was niet mogelijk, en de troep was op eene verre vervolging niet uitgerust. Den 7en keerde de colonne alzoo naar Tebing Tinggi terug, waar intusschen verscheidene hoofden der tusschen deze plaats en Moeara Kliti gelegen doesoens waren aangekomen om hunne onderwerping aan te bieden. In de verloopen weken hadden de zaken onmiskenbaar een gun- stigen keer genomen. Waren in het begin van September de drie posten te Lahat, Tebing Tinggi en Moeara Klingi als 't ware ingesloten, zoodat de gemeenschap met de hoofdplaats en onder ling afgesneden was; waren toen in Lematang Oeloe, Kikim, Moesi Oeloe en Ampat Lawang 26 marga's in opstandhadden de rooverijen der muitelingen zich tot nabij de hoofdplaats Palembang uitgestrekt, thans 7 October waren de genoemde posten geheel ontzet, waren op zestien verschillende plaatsen gevechten geleverd, die steeds gunstig voor ons waren afgeloopen, was de geheele Moesi schoon geveegd, waren vele lieden uit Ampat Lawang huiswaarts gekeerd. Dl. I, 1889. 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 446