DE WAPEN- EN SCHIET VOORSCHRIFTEN DER NED.-IND INFANTERIE Vervolg van blz. 384.) II. Het Schietvoorschrift der Infanterie. Het „Schietvoorschrift der Infanterie", door een aanhangsel gevolgd, bespreekt in zeven hoofddeelen achtereenvolgens het materieel en de inrichting der schietbanen, de voorbereidende oefeningen, de schiet oefeningen, de schietregels, de premiën, het prijsschieten en de onder scheidingsteekenen, en het schietregister. Deze hoofdstukken worden voorafgegaan, door een „Grondslag van het onderricht en algemeene „bepalingen". Deze Grondslag vangt aan met het doel der schietoefeningen, dat geformuleerd is in „de Infanterie de vereischte geoefendheid te doen „verkrijgen voor een goed gebruik van haar vuurwapen in het gevecht." Waar dit doel te voren door ieder ander evenzeer werd vooropgesteld, begrijpt men dat alles aankwam op den weg, dien men zou kiezen, om dat resultaat te verkrijgen, m. a. w. op het stelsel van onderzoek en zijn leidende gedachte. Was die weg de logische, de eenvoudige, de goede, dan moest daarom reeds alleen de verschijning dezer voorschriften als een verblijdende gebeurtenis begroet worden, dan zouden daarbij kleine gebreken als in een verwijderd perspectief in wufte vlekjes naar den achtergrond gaan. En nu ik, alvorens tot de schietopleiding zelve te komen, nog enkele punten te releveeren heb, waartegen mijn bedenking te dezer plaats allerminst mag ont breken, nu wil ik toch vooropzetten, dat in de regeling van het in- dividueele schietonderricht, zooveel gezond oordeel en zooveel degelijke practijk te waardeeren valt, dat ik niet mocht nalaten den samensteller daarvoor zonder terughouding mijne onverdeelde hulde te brengen, te meer, omdat ik, na reeds zoolang de aandacht van het vele goede

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 448