33 beweegbaarheid daarbij het eerst in aanmerking zal komen. Goed en vlug onderwijs zijn derhalve de eerste voorwaarden tot welslagen; tegenwoordig komen ook de oorlogen onverwachts, en moet men soldaten maken met stoomde tjjd is kostbaarder ge worden, het is noodig dat men er mee woekere en er gebruik van wete te maken. De geheele militaire opleiding van een cavalerist is eene aan eenschakeling van werkzaamheden, waarbij verschillende opvolgende phasen moeten doorloopen wordende eerste phase daarvan ligt in het klassen-onderricht en daaraan moet dus, als eerste basis tot vor ming van een bruikbaar soldaat te velde, alle zorg worden besteed. De toekomst van het wapen der cavalerie schijnt dus hoofdzakelijk van de opleiding der cavaleristen af te hangen, en indien er naar vooruitgang moet gestreefd worden, zal men daartoe alleen langs dien weg geraken. Enkele verbeteringen zijn reeds verwezenlijkt; zij komen voort gedeeltelijk uit de wijze van recruteeren, die er op uit is het wapen menschen te bezorgen, waarvan door goeden lichaamsbouw meer te verwachten is en ten tweede door het invoeren van nieuwe regle menten, die, al komen er leemten in voor, veel eenvoudiger zijn dan de vroegere. Het is goed dat het woord over het algemeenvoorkomende in de eerste alinea van 21 „Grondslag van het onderricht en al- gemeene bepalingen", eenige rekbaarheid geeft aan de tijdperken in die paragraaf aangegeven. Ten opzichte van Inlandsche cavaleristen zou men zich daar zeker niet aan kunnen houden. De tijd van vijf maanden is zelfs vrij kort voor Europeesche ca valeristen, vooral als men daarbij in aanmerking neemt, dat in de Europeesche legers de cavalerist eerst na de zesde maand in do eskadronsschool overgaat. Door de invoering van de nieuwe africhtingskunst van het jaar 1886 is eene groote schrede tot verbetering gedaan en ook door het beoèfenen van het in Nederland in gebruik zijnde velddienst-reglement. Is het programma van het onderwijs dus in groote trekken aan gegeven, met betrekking tot de speciale leiding van afdeelingen re- Dl. I 1889. a

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 44