433 tot ge eerst eens een cursus aan de schietschool hebt bijgewoond". Zulke argumenten rieken naar monopolie-houderij. Ook in 7 zet het voorschrift zich in postuur. Het is niet voldoende, dat de officieren zich in het schieten oefenen; een zoo actieve rol zou voor de moedige, beleidvolle en trouwe mannen veel te zelfstandig zijn. „De officieren worden korpsgewijze in hot schieten „met het geweer en de revolver geoefend". Het is alsof men den samensteller in deze paragraaf hoort zeggen: Hier, strompelende kleinen, aan de boezelaar van de dienstmeid gebleven, op de plasjes gepast; papa zegt het. Ook in het Indische leger hebben de schietoefeningen compaguies- gewijze plaats. Zij worden onderscheiden in de voorbereidende en de schietoefeningen; deze laatsten in individueele en gezamenlijke. Yan ieder dezer oefeningen wordt in den Grondslag met te waardeeren nauwkeurigheid het doel aangewezen, waarnaar daarmede moet worden gestreefd. Omdat ik bij de behandeling der oefeningen zelve gelegen heid zal hebben, die bijzondere doeleinden en de daarheen te volgen wegen ter toetse te brengen, ga ik ze te dezer plaatse met een beleefdheidsbetuiging voorbij. Ditzelfde zou men kunnen doen ten aanzien van 17, die evenwel als een soort van geloofsbelijdenis van dit voorschrift een bijzondere vermelding verdient: aangezien in de „werkelijkheid meestal met afdeelingen geschoten wordt, kunnen de individueele schietoefeningen grootendeels als voorbereiding worden „beschouwd van de gezamenlijkeen zijn het deze, welke rechtstreeks „leiden tot het doel, dat men zich in hoofdzaak met de schietoefeningen „voorstelt". Zoo geredigeerd, zou deze formule wel eens tot minder ge- wenschte consequentiën kunnen leiden; omdat echter, zooals later zal blijken, in dit voorschiift volkomen is recht gedaan aan de waar heid, dat de voorbereiding van eene zaak, die rechtstreeks tot eenig doel leidt, voor de bereiking van het doel niet minder belangrijk is, dan de zaak zelve, kan men het voorschrift deze ietwat para doxale tegenstelling vergeven en het vrijlaten in theorie de oefeningen naar gelieve in rechtstreeksche en zijdelingsche te verdeelen. Waar de Grondslag van het onderricht zich nu nog verder bepaalt

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 452