438 „het mikpunt gebracht wordt", daar is het m. i. weder in het goede spoor. De samensteller heeft van bovenstaande bedenking blijkbaar iets gevoeld. In 70 zegt hij: „De onderwijzer moet den recruten „aanbevelen het geweer na den aanslag zoo spoedig mogelijk in de „richting te hebben, opdat oog en armen niet vermoeid zijn, vóórdat „afgetrokken is." De alleszins juiste wenk, zoo spoedig mogelijk te richten, kon na het hooger bepaalde slechts gegeven worden ten koste van eene tegenstrijdigheid. Zij is niet te rijmen met een opzettelijk een kapmeslengte te laag richten en het daarna langzaam lichten van het wapen. Eene volgende oefening is die in het „laden, aanleggen en aftrek- „ken in de verschillende houdingen, zoomede de voorbereiding voor de „vuren op commando's". Over het geheel geeft het voorschrift hier over even uitnemende als algemeen bekende gezichtspunten en be palingen. Ik veroorloof mij echter in twijfel te trekken, of er aan leiding bestaat, in het bijzonder te waken tegen het ontijdig afzetten van het wapen na of eigenlijk dan gedurende het schot. Is hier bij de bepaling „dat de schutter na het schot het wapen nog een „oogenblik in den aanslag zal houden" beweegreden niet wederom verward met een overigens quaestieus gevolg? Was die bepaling elders niet uitsluitend voorgeschreven om den schutter door het schot te leeren zien? In zoover als tegen het ontijdig afzetten van het geweer niet het instinct waakt, en ik geloof, dat dit zonder uit zondering het geval is, zou daartegen eene reglementaire bepaling weinig kunnen baten. Is de recruut in deze oefening voldoende bedreven, dan vangt het schieten met patronen tot kamerschietcylinders aan. De tegenstelling in de inleidende zinsnede: „De oefeningen met patronen tot Tcamer- „schietcylinders worden bij voorkeur in de open lucht gehouden", heeft ongetwijfeld haar lachwekkende zijde, maar wordt duidelijk bij de gedachte aan een weerglas, dat woord houdt, aan een weelderigen en altijd groenen bladertooi, aan een spiegelglad meer, slechts weer kaatsend den glimlach van den blauwen hemel. Maar ik zeilde daar in een te hoog register, en het is vóór alles mijn taak hier, op aarde te blijven. De oefening in het schieten uit kamercylin-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 457