439 ders zal, wanneer de wenken van dit voorschrift ter harte genomen worden, zonder twijfel opleveren, wat daarvan verwacht wordt. Het is mij aangenaam te kunnen zeggen, dat het voorschrift bij deze bepalin gen uitmunt door zakelijkheid. De overgangsvoorwaarde tot de volgende voorbereidende oefening is in het voorschrift niet aangegeven. Waarschijnlijk is bedoeld, dit aan den compagniescommandant over te laten. Deze krijgt in 75 eene vingerwijzing om de geoefendheid in het schieten uit kamercylinders met premiën te beloonen. Den compagniescomman dant is daarbij overgelaten de voorwaarden te stellen. De samen steller van het voorschrift wil daarop geen invloed uitoefenenhij acht het mogelijk dat de compagniescommandanten aan de verschil lende klassen afzonderlijke eischen stellen door bijvoorbeeld, on geacht waar de groep schoten is gevallen, te vorderen, dat een zeker aantal treffers door een cirkel schijfje van bepaalde grootte wordt bedekt. De middellijn van het schijfje zou dan met de schiet- klasse kunnen varieeren. Ik zou met het oog op de spreiding der schoten in overweging willen geven, dezen laatsten wenk niet op te volgen, en liever het aantal treffers onder een zelfde cirkelschijfje voor de schietklassen veranderlijk te nemen zoodoende zal ongetwijfeld minder zijn overgelaten aan het toeval. De oefening heeft plaats op 10 pas of 6.5 M. De afstand is waarschijnljjk zoo kort genomen, met het oog op minder goede mu nitie, waarover de kapitein Rink in zijn meergenoemd tijdschrift artikel heeft geklaagd. „Uit opzettelijk genomen proeven is ons „gebleken", zegt de kapitein Rink, „dat men zelfs bij het vuren „van den bok in een besloten vertrek weinig zekerheid van zijn schot „heeft en dit is juist bij deze oefening een eerste vereischte om den „recruut te leeren zien, welken invloed zijn fouten op de trefkans „uitoefenen."' Eene bijzonderheid, die in het schietvoorschrift en in de opmerkingen van den kapitein Rink niet voorkomt en die, naar mij herhaaldelijk en duidelijk is gebleken, op de juistheid van het schieten uit cylinders veel invloed heeft, is de plaatsing van den cylinder in de kamer. Bedenkt men hoe kort die cylinder is, dan wordt het duidelijk dat een uiterst gering gebrek reeds voldoende kan zijn om de spreiding der schoten te vergrooten. Een geringe oneffenheid,

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 458