440 wat roest in het kanaal, een schier onwaarneembaar gebrek in de richting, het plaatselijk afslijten van of slechts een kleine braam aan het buitenoppervlak van den cylinder kan tot afwijkingen aanlei ding geven. Zorgt men nu dat de cylinder immer op dezelfde wijze in het geweer wordt ingebracht, met een merk naar boven bijvoor beeld, dan is het kwaad, in het niet volkomen gecentreerd zijn gelegen, reeds geneutraliseerdhet is dan geen oorzaak tot groote spreiding en alleen oorzaak van eene constante afwijking, die bij-de beoordeeling van de uitkomst, zooals men weet, niet geteld wordt. Het is duidelijk, de kapitein Rink zal dit bij de proeven, waarvan hij in zijn tijdschrift artikel de uitkomsten overlegt, natuurlijk gedaan hebben dat het wenschelijk is iedere groep schoten met dezelfden cylinder te laten doen. Yoor het keuren van de munitie is dit bepaald noodzakelijk. De bedoelde voorzorg bij het inbrengen der cylinders meen ik, na het vorenstaande, ook voor het Indisch leger te mogen aan bevelen. Heeft een volgende oefening: „het vuren met losse patronen", den recruut met den knal van het schot gemeenzaam gemaakt, dan is het doel dier oefening bereikt. De volgende paragraaf, die den schiet- instructeur er op voorbereidt, dat bij deze oefening vaak dezelfde fouten van vroeger weder te voorschijn komen, zal voor weinigen een openbaring zijn, terwijl ik van de kunstgreep, in de laatste alinea bedoeld, om nl. onrustige schutters in de onzekerheid te brengen, of hun geweer al of niet geladen is, mij alleen iets kan denken bij het schieten met scherp. Met het knallen der schoten zijn de solda ten, hier te lande althans, bijster spoedig gemeenzaam. Het voor schrift, dat blijkbaar 54" vergeten is, zegt tenslotte: „De oefening „moet herhaald worden tot het doel bereikt is." De laatste phase van het inleidend schietonderricht zijn de voor oefeningen met scherpe patronen. „Het doel dezer oefeningen is de „recruten te gewennen aan den terugstoot en hun een denkbeeld te „geven van de plaats, waar het trefpunt valt ten opzichte van het „mikpunt." De vooroefeningen volgen elkander zonder voorwaarde van overgang op. „Ongeacht de verkregen uitkomsten gaat de man „na het doorloopen van deze oefeningen in de 2e klasse van de schiet oefeningen over". Daargelaten dat deze bepalingen omtrent den over-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 459