441 gang strijden met 54, zoo hebben ze mij eenigszins bevreemd, omdat bij die eerste schietoefening de schutters onvermijdelijk aan ze kere voorwaardenwat het treffen aangaat, moeten hebben voldaan, wil aan het doel der oefening beantwoord kunnen zijn, dat nl. een denkbeeld wil geven van de plaats waar het trefpunt valt ten opzichte van het mikpunt. De voorwaardegoed getroffen te hebben, is hier voor het doel onontbeerlijk. Men zal, na kennis genomen te hebben van de voorbereidende oefenin gen zooals het voorschrift ze heeft bevolen, oordeelen dat langs dien weg de recruut op uitnemende wijze kan voorbereid worden voor den overgang tot de practische schietoefeningen. Die voorbereiding trouwens is van zoo eenvoudigen aard, dat in principe aan eene ver duidelijking of verbetering sedert een reeks van jaren, in geen leger behoefte bestond. Ook de bepalingen van het nu vervangen Indische voorschrift, daargelaten het gemis van een logische aansluiting met het exercitie-reglement, waren ten deze goed. Dat dit de nieuwe niet minder zijn, zal bovendien uit het verdere nog blijken. De recruut gaat alsnu over tot de schietoefening der tweede klasse. Het practische schietonderrieht is namelijk verdeeld in eene tweede, een eerste en een scherpschutters-klasse. Alvorens een kort resumé te geven van de individueele oefeningen, het schijvenmaterieel en de schietbaan, zij het vergund eenige weinige woorden over het stelsel en zijn leidende gedachte te doen voorafgaan. „Het doel der schiet- „oefeningen is de infanterie de vereischte geoefendheid te doen verkrijgen „voor een gebruik van haar vuurwapen in het gevecht.". Mag ik nu al dadelijk de eenvoudige waarheid vooropzetten, waarvan de ontwerper van dit oefeningssysteem blijkbaar is uitgegaan en waarin dit stelsel zich van andere gunstig onderscheidt, dan is het deze dat niet ééne klasse, maar het geheele schietonderrieht strekken moet de infanterie voor haar werkzaamheid in het gevecht geschikt te maken dat van het beginpunt uit de lijn der geoefendheid slechts climax, geen golven of knikken en bovenal geen eindpunt mag vertoonendat eene in- deeling in schietklassen in de practijk niet mag uitloopen in eene wdeeling en versnipperen van schietkrachten. Eenheid van grondbegrippen derhalve in alle klassen; het ideaal der schiet-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 460