443 omdat de banen der kogels zoo laag mogelijk bij den grond blijven, m. a. w. omdat zij de meeste uitwerking belooft. Ook daar waar men slechts aan ééne, uitermate gemakkelijk te doorloopen klasse, tot taak stelt den infanterist geschikt te maken tot zijn individueele werk zaamheid in het gevecht, wordt de voortreffelijkheid van dien richt- regel uitdrukkelijk erkend. Wanneer nu de Indische infanterie- compagnie zich onverwacht van het oefeningsterrein op hetgevechts- veld ziet overgeplaatst, dan zal zij zijn samengesteld, niet uit schutters, die in verschillende schietklassen naar een verscheidenheid van be ginselen geoefend zijn en waarvan zij, die de best geoefenden heeten, in geen heugenis het individueele schot naar de eischen van den fceden- daagschen strijd hebben afgegeven, maar uit een compagnie soldaten, uaar een zelfden eenvoudigen grondregel geoefend, waarvan de gelijknamige individueele schietkrachten onmiddellijk voor opstelling vatbaar zijn en van welken onomstootelijken grondregel, voor alle klassen door een langdurige toepassing tot tweede natuur geworden, zelfs in de tijd perken van nagenoeg werktuigelijk handelen de phase van het individueele schot waarborg zal opleveren, dat de kogels dicht bij den grond blijven, m. a. w. een compagnie, die aan dien eisch van het hedendaagsch gevecht in dat opzicht ten volle beantwoordt. ïsu staat, niemand heeft dit tot dusverre betwist, naast de vordering van het hedendaagsch gevecht, die ik hierboven aanstipte, een andere eischde eisch ook juist te kunnen schieten. Hoewel van het zeer juist gericht schot, omdat het slechts in bijzondere gevallen en nimmer in een gezamenlijk en talrijk optreden is toe te passen, geen belangrijke uitkomsten of beslissingen te verwachten zijn, zoo stijgt de infanterist ongetwijfeld in waarde, wanneer hij geleerd heeft uit zijn vuurwapen te halen, wat er uit te halen is. Ook zal zijn bruikbaarheid als werktuigelijk schutter met zijn vaardigheid in het juist schieten be langrijk toenemen, wanneer hij slechts geoefend wordt naar een stelsel, dat de verdere oefening naast of eigenlijk in het verlengde van de aanvankelijke vaardigheid plaatst en dat dus de latere opleiding aan de eerste niet tegenover stelt. Daarvoor nu heeft de ontwerper van het onderhavig opleidingssysteem gezorgd. De meening, dat de richtwijze op den onderkant van het doel een Dl. I, 1889. 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 462