35 en later in zijne eigene. Wil of kan hij bij die chefs niet dagelijks te rade gaan, dan moet, hij daarin voorzien door zich zelf eene me thode te scheppen, gebaseerd op grondig nadenken. Eene werkwijze sluit het initiatief niet uit, maar zij regelt de hulpmiddelen en verzekert de uitkomsten er vanwant het initiatief, zooals dat in het algemeen bedoeld wordt, bestaat niet in het zich overgeven aan de grillen of invallen zijner verbeelding, maar integendeel in het na denken, waardoor men zelf de middelen zal zoeken, die het zekerst en het vlugst tot het doel leiden. Men moet ook niet stiptelijk een zeker aantal oefeningen doorloopen, hetgeen een drukkende en on vruchtbare maatregel zou zijn. Het woord „methode" beteekent niet „sleur"; maar het drukt de volgende ideeëu uit: aan ieder onderdeel het juiste gewicht toekennen, dat het verdient; onderscheid maken tusschen de hoofdzaak en de bijzakenzich niet te lang ophouden met oefeningen, waaraan men in 't bijzonder de voorkeur geeft, b.v. de een aan het schieten, een ander aan den velddienst, een derde aan het gevecht te voet, enz. Wanneer iedereen de grondregels van het reglement toepast vol gens eigen inzicht, gaven en ondervinding, dan zal het onderwijs zoo goed mogelijk worden. En dit is eene eerste voorwaarde om een goeden uitslag te verkrijgen; want al blijven de grondbeginselen, om zoo te zeggen, onverauderd, dan moet toch de wijze van opvoeden gelijken tred houden met karakter en temperament, die aanhoudend worden vernieuwd. De natuurlijke gevolgtrekking uit deze beschouwingen is ieder offi cier, belast met de opleiding en instructie van recruten, moet eene voorafgaande studie maken niet alleen van den geheelen oefenings- tijd, maar ook van het gebruik van iedere les op zich zelf. Slechts hierdoor zal iedere dag zijne vorderingen aanbrengen; de cavalerist, niet onvatbaar voor het aanlokkelijke van het nieuwe en ziende^ dat hij iederen dag vorderingen maakt, zal wakker, en in een soort van spanning gehouden worden, juist geschikt om van de lessen de beste vruchten te plukken. Eindelijk moet men in die voorloopige studie van het programma van onderwijs er niet alleen op letten, dat men niets verwaarloost maar zelfs daarbij trachten te verkrijgen als 't ware eene soort van

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 46