- 453 Als het meer dan een phrase is, dat„De scherpschuttersoefeningen „ten doel hebben de geoefendheid onder scherpschutters te onder houden en te verhoogen," dan had men hun den ondienst niet moeten doen, hun geoefendheid aan het eind der oefeningsperiode zóó gering te schatten. Oordeelde het voorschrift ter wille der eenvormigheid en der deugdelijkheid voor de schietopleiding van het gros der infanterie het terecht wenschelijk een bepaald schema te gevenvoor de verdere opleiding der scherpschutters geeft het volkomen vrijheid aan den compagniescommandant, die met de regeling en leiding belast is. Ook bij deze oefeningen wordt niet op grooter afstand dan 300 M. geschoten. De oefeningen hebben plaats op de figuur- en de kopschijf; op twee figuurschijven naast elkaar op de driemansschijf N0. 2; op een kortstondig zichtbare kopschijf; op. de figuurschijf, in beweging gehouden, enz. Voorwaarden van overgang zijn daarbij niet gesteld. Naast de opleiding man voor man staan de gezamenlijke oefeningen. „Zij dienen om de officieren en het kader met de vuurleiding ver trouwd te maken, den soldaat te oefenen in het vuren met anderen gezamenlijk(de onderstreeping schijnt mij een hopelooze poging om aan dit woord hier een beteekenis te geven), „zoomede om hem ver trouwen in dit vuur te geven en onderwerping te leeren aan de „vuurdiscipline." Voorzoover een en ander met oefeningen in tijd van vrede te bereiken is, zal dit aan de hand van de bepalingen van dit voorschrift mogelijk zijn. Ik ga deze bepalingen niet stuk voor stuk na, omdat daaraan wederom een overzicht van het schijvenmaterieel zou moeten voorafgaan, en dit mij langer zou ophouden, dan wenschelijk isop één punt kom ik echter bij „de schietregels" terug. Alleen zij hier aangestipt dat „als regel beneden den afstand van „600 M. wordt geschoten" en dat het voorschrift nog verduidelijkt „bij uitzondering op grooteren afstand." De afstand van 600 M. dreigt door deze surplus-nauwkeurigheid te worden buitengesloten dat door iedere compagnie tweemaal 'sjaars eene oefening in het gevechtsschieten wordt gehouden, dat alleen het salvovuur en niet het snelvuur op vier gelederen beoefend wordt. Het voorschrift is

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 472