454 in dit hoofdstuk zakelijk eu duidelijk, en laat een verstandige ruimte aan de leiding der compagniescommandanten. Hiervan te getuigen, niettegenstaande te voorzien is, dat in studiën, welke de gezamenlijke schietoefeningen der Indische infanterie aan een speciaal onderzoek zullen onderwerpen, verschil van meening omtrent den aard en het aantal der oefeningen en omtrent de afstanden niet zal uitblijven, schijnt mij een eisch der billijkheid te zijn. Ook het volgend hoofdstuk „dienstregeling bij de schijf" stip ik slechts even aan. Men kan van de hier gegeven bepalingen niet altijd zeggen „tout comme chez nous"; op onderdeelen zijn onze voorzorgs maatregelen tegen ongelukken wellicht beter, maar nu de heer Veltman eerlang op de Indische schietbaan in zake de veiligheid een woord gaat medespreken, kan eene verdere uitweiding overbodig geacht worden. Een volgend hoofdstuk behandelt „Schietregels." Het denkbeeld om in een afzonderlijk hoofdstukje de minimum kennis samen te vatten, waarmede het kader en de soldaat voor het schieten te velde kunnen volstaan, verdient toejuching omdat zulk een hoofdstukje nood wendig de eenvoudigheid en de bescheidenheid dier wetenschap in het licht stelt. Toejuiching van dit denkbeeld, wil nog niet zeggen instemming met de uitvoering daarvan. Wat mij in het denkbeeld aanstond, springt in het oog, wanneer men uit het onderhavig hoofdstuk van het Indisch voorschrift uitneemt, wat onder het opschrift m. i. niet geheel terecht is opgenomen. Dan vooral blijkt, dat het voorschrift hier met niet veel van wal steekt. Reeds in het preludium der „alge- meene beschouwingen", waarmede dit hoofdstuk aanvangt, merkt men niet alleen met schietre</efe maar meer nog met schietbeschouwingen te zullen kennis maken. Omtrent de waarneming der schoten, het verande ren van vizier, worden daarin wenken gegeven, die men hier zou willen op prijs stellen, indien later niet nog een lang hoofdstuk „vuurleiding" moest volgen wenken die alles behalve regels kunnen genoemd worden en die ik zou willen aanduiden als een grensschieten om waarheden, welke het onmogelijk is in een practischen regel of formule uit te druk ken, omdat het aantal veranderlijken vele malen grooter is, dan dat dei- constanten. In dit verband had ik daarom deze wenken gaarne gemist. De schietregels worden onderscheiden in die betreffende: 1°. het

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 473