455 individueele schot, 2°. het gezamenlijk vuur op kleine afstanden en 3°. het gezamenlijk vuur op groote afstanden. „Al het kader moet bekend „zijn met de schietregels betreffende het individueele schot." „Van den „den soldaat wordt geen theoretische kennis gevorderdzijn vorming „tot schutter moet practisch geschieden." Aldus de grondslag van het onderricht. In 150 wordt nu van de schietregels gezegd; „Aangezien het vizier bij het gezamenlijk vuur steeds aangegeven „wordt en kleine zelfstandige afdeelingen niet op groote afstanden „vuren, wordt kennis sub 3 niet van het kader en die sub 2 en 3 niet „van soldaten gevorderd." Het blijkt dus, dat de soldaat de theoretische kennis moet bezitten van de regels van het individueele schot en dat men den grondslag van het onderricht niet te zeer a la lettre moet nemen. De schietregels van het individueele schot zijn zakelijk en duidelijk. Het voorschrift wil, gelijk ik vroeger reeds opmerkte, dat de man uit sluitend met de soldatenvizieren en op geen grooteren afstand dan 350 M. schiete. Voor ieder der oorlogsdoelen, binnen dien afstand voorkomende, zijn de uiterste grenzen aangegeven, waarop de man, op zich zelf staande, mag schietenbij deze opgaven zijn telkens de vizieren genoemd, waarvan daarbij moet worden gebruik gemaakt. Het regle ment wil, dat een en ander den soldaat practisch worde onderwezen.- ,Uit deze regels volgt, dat eene nauwkeurige schatting van den afstand „niet vereischt wordt." De oefening in het aanleeren van de schietre gels, die met die in den velddienst, enz. kan samengaan, treedt voor den soldaat feitelijk in de plaats van de vroegere in het afstandenschat- ten. Ik juich het toe dat men in Indië de laatste oefeningen heeft aan kant gezet, èn omdat zij met de verbetering der vuurwapenen steeds meer overbodig worden, èn omdat zij immer zonder resultaat bleven. Dit laatste wordt duidelijk, wanneer men in de gelegenheid is, aan speciale inrichtingen officieren en onderofficieren, voor wie het schatten dagelijksch werk is, zelfs op bekende terreinen vele honderden meteis te zien mis schatten. Wanneer het bij de schietregels voor het individueele schot, de aandacht zal trekken, dat voor de doelen op de kleine afstanden drie verschillende vizieren gebezigd worden, dan moet men daarbij bedenken, dat het standvizier en klep op voetstuk, geheel werktuigelijk te stellen zijn en bovendien dat hier geen sprake is van een agitatie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 474