473 of V V V X 0,00165 M. Uit- beide laatste uitkomsten blijkt dus: 1°. dat de gemeten snelheden in Indië te groot zijn 2°. dat men, om de werkelijke snelheden te vinden, men de te Batoe Djadjar c. s. gemetene moet vermenigvuldigen met den stand- vastigen coëfficiënt0,99885de gemaakte fout bedraagt dus voor iederen meter snelheid: 1,65 mM. Eene snelheid, die gemeten werd 400 M. te bedragen, is derhalve werkelijk slechts399,34 M. Uit (I) kan men eveneens gemakkelijk aantoonen 1°. dat de, met de chronograaf, in Indië gemeten vluchttijden te klein zijn 2°. dat werkelijke vluchttijden verkregen worden door de te Batoe Djadjar c. s. gemetene te vermenigvuldigen met den standvastigen coëfficiënt: 1,00166. Eene gemeten vluchttijd van 0",2 bedraagt dus werkelijk 0",200332. De gemaakte fouteu zijn wel is waar betrekkelijk gering, doch, zooals de kap. K.. ook zegt, is de kennis van de juiste grootte van de aanvangssnelbeid een vereischte bij het berekenen van de schoots- tafelsterwijl voor proeven, als op 23 t/m 26 Jan. te Batoe Djadjar werden genomen, ongetwijfeld eene zoo groot mogelijke nauwkeurigheid in de kennis der vluchttijden zeer gewenscht is. Bovendien mag men, van de chronograaf gebruik makende, zich aan haren genialen uitvinder, die evenals de gen. Mayewski, ver klaart dat: „la valeur de l'erreur" (in het meten der vluchttijden) „ne dépasse pas un quarante millième de seconde", wel verplicht rekenen aan die groote mate van nauwkeurigheid niet te kort te doen. Eensdeels zou de gemaakte fout voor den vervolge voorkomen kunnen worden door de linialen van de in Indië gebruikt wordende chronografen naar den A. C. W. op te zenden, om bij die inrich tingen van eene andere snelheid verdeeling te worden voorzien en tevens om de streep, waarbjj het woord„Disjonction" is geplaatst, op een afstand: X 9,77825 X 0,152 M. van het nulpunt der milli- meterverdeeling te plaatsen. Zooals bekend is, kan echter in vele gevallen de liniaal niet ge bruikt worden om de snelheid direct af te lezen en zelfs al is dit mo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 492