485 wonden en voor indrukken vatbaar gemoed. De Duitschers moeten hoofdzakelijk, ja, bijna uitsluitend, in het overwicht van hun vuur hunne kracht zoeken. Daarin hebben de Duitsche generaals gelijk' In plaats van zich onnoodig uit te laten over de aangeboren logheid, waardoor hunne manschappen zich kenmerken en over het weinige vuur, dat in hen zit, brengen zij de tactiek liever in overeenstem ming met het eigenaardig karakter hunner natie. Dat is zuiver logisch. En voor ons is het logisch, juist het tegenovergestelde te doen. Laten wij ons er wel voor wachten, den infanterist de bajonet te ontnemen. Want zij is zijne kracht. Zij is de laatste toevlucht, waarop hij in het beslissende oogenblik des gevechts vertrouwt. Zeker is het, dat hij dan niet altijd in de gelegenheid zal zijn, zich ervan te bedienenzelfs zal deze zich maar zelden voordoen dat behoeft men zich niet te ontveinzenhet overwicht van het vuur wordt met den dag grooter. Maar als het ons gelukt, behoorlijk de' middelen voor te bereiden, die tot den stormaanval leiden het doel, dat men steeds voor oogen moet houden en wij dus onze man schappen, ten naaste bij in voldoend aantal, op den gewenschten afstand van de vijandelijke stelling weten te brengen, dan zal in de toekomst evenals voorheen hun aangeboren onstuimigheid zegevieren over alle hinderpalen en de tegenstander zal den schok niet afwachten. Laat ons dus de bajonet behouden Engeland. In Engeland heeft men sedert 1888 zoo zegt de A lig. Mil. Zeitung vele proeven genomen met repeteergeweren, waarvan het resultaat is, dat thans een geweer, kaliber 8, met Lee- magazijn voor 8 patronen, als het toekomstige schietwapen der Infanterie wordt beschouwd. Zonder bajonet weegt het 4,202 KG.de sabel bajonet is 305 mM. lang en 0,445 KG. zwaar. De 7 rechtsche Metford- trekken hebben 254 mM. spoed. Vermoedelijk zal de uit dit wapen fe schieten compoundkogel van een nikkelmantel worden voorzien. De korrel is langs eene, aan de linkerzijde van het geweer bevestigde stang verschuifbaardie van eene verdeeling voorzien ishierdoor wordt het mogelijk om tot op den afstand van 2560 M. met tegen den schouder geplaatst geweer te vuren. Het geweer kan naar believen als gewone achterlader en als repe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 504