493 van den soldaat weinig geestesinspanning vorderen om de klep in den vereischten stand te stellen, wat te meer zal uitkomen naarmate hoofd en hart in den strijd opgewekt worden en de kalmte, benoodigd voor een juiste stelling van de vizierklep verloren gaat. De opperbevelhebber drukt dan ook den wensch uit dat het geheele leger weldra met dit magazijns geweer bewapend moge worden, en dat ieder doordrongen worde van de overtuiging dat de grootere kracht van het wapen de verplichting oplegt, de oefening zoo hoog mogelijk op te voeren om er onder alle omstandig heden het beste gebruik van te kunnen maken. Een later nummer van bovengenoemde Gazette deelt mede dat voor dit jaar voor Britsch-Indië 35000 magazijnsgeweren zijn aangevraagd en voor het volgende jaar evenveel. Troepsffewijze desertie in Frankrijk. Dit verschijnsel, tot heden, zoover wij wisten, slechts bij de Inlanders van ons Indisch leger voorkomend, openbaart zich thans ook in Frankrijk. Onlangs trokken te Longwy 71 man van het 9° bataljon jagers, onte vreden over behandeling van hunne chefs, en corps over de grenzen en vestigden zich in een dorp op Belgisch grondgebied; om dezelfde reden deserteerden ook aan de Italiaansche grens meerdere manschappen. Bij het 6e legerskorps verliet een geheel eskadron zijn garnizoen, om zich bij den bevelvoerenden generaal te beklagen over den regimentscommandant. De Avenir Militaire klaagt zeer over het veelvuldig voorkomen van der gelijke deserties op groote schaal, die het vooral toeschrijft aan het steeds veld- winnen der theorie dat alle mensehen gelijk zijn en aan den korten diensttijd. Het gevecht hij Soeakim. Een Engelsch officier, die aan dit gevecht deelnam, geeft daarvan de volgende beknopte beschrijving: „In den avond van den 19en December 1888 ontvingen de korpscommandanten order den volgenden morgen, vóór het aanbreken van den dag, met hunne manschappen onder de wapens te staande Soedansche infanterie in de voorste linie, verdeeld in twee brigades, de eerste onder kolonel Kitchener, de tweede onder kolonel Holled Smithde Britsche troepen, bestaande uit 1 eskadron huzaren en 1^. bataljon infanterie, in de tweede linie; daarnaast de Egyptische cavalerie en bereden infanterie (te zamen 296 man) (1). Ge neraal Grenfell commandeerde het geheel. (1) Zie „het Egyptische leger" blz. 385 der vorige aflevering.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 512