497 voedde De Brauw nog altijd de hoop, dat eenige tijd rust gunstig op den gezondheidstoestand zijner troepen werken zou. Maar den 14en October kreeg hij tijding van Moeara Klingi, dat de aankomst van kapitein Paul nog eenige dagen zou worden v ertraagd, aangezien deze, op last van den militairen commandant van Palembang, de rivier weder was afgezakt, ten einde een vivres- transport, hetwelk voor Tebing Tinggi bestemd was, te gemoet te gaan en verder te geleiden. Dit was eene groote teleurstelling en bracht geheele wijziging in de plannen ten opzichte van Amp at Lawang. De tijdingen, welke De Brauw den 17en October vandaar ont ving, waren zeer ongunstig: Oedjoeng Ali was bezet, en de vijand was bezig hier een verschansing op te werpen; ook te Oeloe Mengkoedoe zou weder eene benting verrezen zijn. En de stem ming der bevolking was slechter dan ooit. „Het is nu niet" zoo meldde De Brauw bij missive van 18 Oc- „tober La. K/A aan den Gouverneur-Generaal„de zaak meer van „Radja Tiang A lam, die de gemoederen opwindt of nog kan op- winden, het is zoo goed als geheel Ampat La wang dat in verzet „is, en wel om reden dat, zoo niet de pasirah's, althans de familieleden „van de voornaamsten onder hen zich schuldig hebben gemaakt aan „roof van menschen en goederen uit Moesi Ilir. „Zoo hebben de oom en broeder van den pangeran van Loeboe „Poeding en twee zoons van den pangeran Hadj i van Goenoeng „Me rak sa zich daaraan schuldig gemaakt, en nu is de vrees voor „een zeer slechten afloop, gepaard aan de zucht om het geroofde te „verdedigen, zoo groot dat geen der pasirah's durft afkomen, maar „alles zich tot verzet heeft gereed gemaakt. „Hier ondervind ik weer de treurige gevolgen van de handelingen „van den rijksbestierder; het is alleen de gerustheid, welke deAm- „pat Lawangers hadden dat hunne peccadilles hun door zijnen „invloed zouden worden vergeven, dat zij zoo stout zijn geweest om „zelfs tot nabij Palembang hunne rooverijen voort te zetten. Nu „zij dien steun missen, is hun wantrouwen te groot om zich goed- willig te onderwerpen"... Naarmate de expeditie naar Ampat Lawang langer werd uitge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 516