40 hoe de verschuivingen van het lichaam het paard bij de wendingen enz. moeten te hulp komen. Aanbeveling verdient het van het begin dezer periode veel op afstanden te laten rijden, daar de paarden elkander gaarne naloopen. De derde voorwaarde is om evenwicht te krijgen of anders gezegd om het paard te rijdend. w. z. de voortdrijvende kracht met de beenen aanbrengen, zich door de handen van die kracht meester maken, en dit met een maat, die belet, dat het paard zich op de schouders werpt of dat de achterhand te veel wordt bezwaard, zoo dat de gangen tempo hebben, licht, gemakkelijk en natuurlijk zijn. Het is slechts onder deze voorwaarden, dat het paard den meesten arbeid kan voortbrengen met de minste moeite, d. w. z. dat men het zal kunnen gebruiken zonder het ontijdig te verslijten. Dit tijdperk moet het langste zijn en is ook het moeilijkstehet is een tijd van verzamelen en doet reeds bij de ruiters een zekeren graad van bedrevenheid, van tact veronderstellen, toe te passen op de vol gende bewegingen: achteruitgaan, uitstrekken en verkorten van de gangenvan de plaats aandravenuit het gelid gaan overscheukelen grondbeginselen van den galop, en ook weder op afstanden rijden. Het grootste gedeelte van den arbeid geschiedt op de trens. Wan neer dit tijdperk zal zijn doorloopen moet het paard den ruiter onvoorwaardelijk gehoorzamen, ook op de stang alleen. In dit tijd perk komt ook de exercitie met de wapens voor, waaraan veel aan dacht moet worden geschonken, vooral aan het werken met de sabel. Niet alleen te voet, doch ook te paard moet de ruiter zjjn wapen meester zijn en de houwen, doch meer nog de steken, met juistheid weten toe te brengen. De vierde voorwaarde, waaraan moet worden voldaan, is dat de ruiter de gangen kunne regelen; dit doel wordt bereikt op den lan gen weg of op groote, op een terrein afgebakende lijnen, waarbij de gangen worden uitgestrekt en waarbij tevens man en paard begin nen op adem gebracht te worden. Deze oefening moeten de ruiters eerst afzonderlijk, vervolgens met gelederen en daarna vereenigd uit voeren, waarbij in 't begin op de trens moet worden gereden Wordt er van vereenigd en van gelederen gesproken, zoo is dit een teeken, dat men reeds aan de pelotonsschool gekomen is. Bij het einde van

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 51