516 - 2°. TebingTinggi, waaronder Am p atLawa n g, Redj ang, Moesi Oeloe en Kikim, benevens de onderafdeeling Lahat; 3°. Batoe Radja, waaronder Ogan Oeloe, Rome ring Oeloe, Semindo, Kisam en Makakouw; 4°. Moeara Roe pit met Rawas; 5°. Djambi. Omtrent het voor toezicht aan te wijzen Europeesch personeel schreef Meis bij deze gelegenheid het volgende: „Zoo ik het van het hoogste gewicht acht, dat het civiel en „militair gezag over het geheel der residentie in één persoon „vereenigd zij voor de goede samenwerking van beide machten, „niet alzoo is mijn gevoelen ten aanzien van de afaeelingen der „residentie. „De noodzakelijkheid van het eerste is ruimschoots door de on dervinding aangetoond en te dikwijls betoogd, dan dat nogmaals „daarbij zou behoeven te worden stilgestaan; maar wanneer bij het „hoogste gezag de teugels van civiel en militair bewind in ééne „hand vereenigd zijn, is het niet noodig om conflicten te voorkomen „en doelmatige en snelle samenwerking te bevorderen, dat die ver- „eeniging ook plaats hebbe in de onderdeelen van het civiel en mi litair gezag; en daar de militaire commandanten te zeer aan hunne „standplaats gebonden en met militaire administratieve bezigheden „en verantwoordelijkheden belast zijn om de attributen, aan het civiel „gezag verbonden, naar behooren te kunnen uitoefenenwaarbij nog „moet worden gevoegd hunne veelvuldige overplaatsing, en dat zij „aanvankelijk vreemd zijn aan (en maar zelden geraken tot) eene vol doende kennis van de politieke en huishoudelijke aangelegenheden „en eigenaardigheden der aan hunne bemoeienis ouderworpen bevol kingen, is de verbinding van het civiel aan het militair gezag als „nadeelig aan te merken in vergelijking tot de uitoefening daarvan „door bepaaldelijk tot hunne taak gekozen en trapsgewijze gevormde „civiele ambtenaren. En dit nadeel is veel te groot om het uit aan merking van de kosten, die aan eene doelmatige formatie verknocht „zijn, ouverholpen te laten. Alleen de post Moeara Kompeh in „het rijk van Djambi gedoogt eene uitzondering op dezen regel, „vermits de civiele gezaghebber geeue tournée behoeft te maken,

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 535