- 517 - „noch met cultures, noch met heffing van landrente, noch met politie „buiten het rayon van den post te maken heeft". De Gouverneur-Generaal Rochussen was van meening, dat het niet raadzaam was om, nu weldra een nieuwe Gouverneur-Generaal het bestuur zou aanvaarden, hervormingen te brengen in het bestuur eener residentie, aan welks hoofd intusschen een ander persoon (luitenant-kolonel De Brauw) was opgetredenhervormingen overi gens, welke „gewis tot meer uitgaven zouden leiden, zonder de „zekerheid dat zij spoedig door meer inkomsten zouden worden gedekt „en die bovendien wellicht tot nieuwe verwikkelingen en onlusten „zouden kunnen aanleiding geven". Op dezen grond werd, bij art. 2 van 's Gouvernements besluit van 24 Februari 1851 La. P, geheim, aan De Brauw opgedragen „nopens de voorstellen zijns voorgangers zijn gevoelen, consideratiën „en advies mede te deelen nadat hij een jaar het bestuur over „Palembang zoude hebben gevoerd". De gebeurtenissen in Boelan Tengah boven (IVe hoofdstuk) beschreven en de daarbij door den rijksbestierder en sommige hoofden aangenomen houding maakten echter, dat de resident De Brauw reeds den 5en Maart (missive La. ~Wj 14) aandrong op spoedige beschikking op „de zoo grondig bewerkte en uiteengezette voorstellen „zijns voorgangers". „Vrees voor nieuwe onlusten" zoo schreef hij„hebben de Regeering, geloof ik, vooral genoopt voorloopig niet „in die voorstellen te tredendoch bestaat er ergens een staat „van zaken, die ongetwijfeld botsingen moet te weeg brengen, dan „is het de hier bestaande, deze draagt de kiem van onlusten in „zich. Hij verzocht daarom, zijne consideratiën en advies, indien de Regeering die werkelijk nog noodig achtte, uiterlijk in Mei 1851 te mogen inzenden. De Indische Regeering gaf aan dit verlangen om spoediger be slissing slechts gedeeltelijk toe; bij besluit van 27 Maart 1851 La. Y, geheim, wijzigde zij haar besluit van 24 Februari in zooverre, dat de resident van Palem ba n g werd aangeschreven „de voorstellen „ter reorganisatie van het bestuur in zijn gewest opnieuw aan de

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 536