521 uit had willen weglatea, wat men oordeelde, dat voor onderofficieren gemist konde worden? Hoe ware de theoretische opleiding van het kader er mede gebaat, indien men met de oordeelkundig getrokken lijnen, die dan tevens de grens van het aanhangsel zouden bepaald heb ben, de van hen te vorderen kennis duidelijk hadde aangegeven? En wat is het aanhangsel nu geworden? Bij het reglementeeren van wetenschappelijke onderwerpen ten be hoeve van officieren mag men toch niet ieder spoor van wetenschap met consequentie uit den weg gaan Laat zich wetenschap wel reglementeeren Oordeelde men het noodig omtrent onderwerpen, in dit aanhangsel aangestipt, van regeeringswege een verhandeling voor officieren samen te stellen, dan had men dit immers in een afzon derlijk handboek kunnen doen. Dit zou er vermoedelijk geheel anders hebben uitgezien dan het aanhangsel van het schietvoorschrifr. Het samenstellen van wetenschappelijke verhandelingen ten behoeve van officieren stelt echter zeer bijzondere en hooge eischen en het komt mij voor, dat daaraan hier ter plaatse slechts matig is voldaan. In weerwil van de indeeling in paragrafen, misschien wel ten deele als een gevolg van die splitsingen, mist men, na dit hoofdstukje te hebben ingestudeerd, de rustpunten en bakens voor een overzicht. Dit hoofdstuk voert niet naar een hoogtepunt, waarvan men kan te rugzien. Men heeft een verbijsterend aantal namen en definitiën met elkander zien krijgertje spelen men herinnert zich kennis gemaakt te hebben met velerlei oorzaken, die u de afwijkingen van het schot verklarenmen heeft een flauw idee van allerlei theorietjes, maar eene verhandeling, een draad, het schot en zijn theorie, dit staat u niet voor den geest. Eer warrelt het en danst het ten slotte. Het is u, alsof paragraaf na paragraaf, ieder met bijzondere belangen, bij u op audiëntie wasin weerwil van snit en toilet stondt ge ze met voorkomendheid te woord, ge maaktet korte aanteekeningen, beantwoorddet hun com pliment en als eindelijk na de laatste de deur zich weder sloot, en ge het resultaat van uw avoud gingt wikken, dan was het noodig het gevoel van plicht nu en dan er bij in de weegschaal te werpen, en u te herinneren, dat het uw taak was, ook wat oppervlakkig scheen en weinig voldeed blijmoedig te overwegen. Moet dan het aanhangsel, als een handleiding voor de officieren

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 540