- 526 oorlogswapenen niet gemiddelden moet nemen, maar liever de grootste beelden, die met de gebezigde geweren zijn verkregen; dit is o. a. gedaan bij het bepalen van de trefkans van het Nederlandsch infanterie- geweer, en zulks, om niet te zeer gefiatteerde gegevens te verschaffen, die in de practijk bij den troep allicht het tegengestelde zouden uitwerken van wat men daarmede had beoogd. In 47 weet men bij eerste lezing niet wat dit voorschrift met een „trefkanstafel" bedoelt. Het blijkt dan uit Tabel 5 der bijlagen, dat hiermede de opgave van de spreidingen van het wapen op de verschillende afstanden gemeend wordt. 47 zegt: „De 50°/o sprei dingen leveren de gegevens voor de trefkanstafel van het wapen." Men zal zich bij dien naam moeten neerleggen, al is hij slechts een oorzaak van spraakverwarring meer. Als in 51 gezegd wordt: „De waarschijnlijkheidsrekening leert, dat de samengestelde waar schijnlijkheid gelijk is aan het product der enkelvoudige waarschijn lijkheden," dan moet daarbij gevoegd worden wanneer deze enkel voudige nl. van elkaar onafhankeljjk zijn. De beschouwing over de trefkans en gedaante van de kogelbaan, Wordt met 55 besloten. Deze paragraaf wil dat bij de beoordeeling, of eenig vizier tot op zekeren afstand voor een bepaald doel bestrij kend is, men ook onderzoeke of de totale breedte-spreiding op dien afstand niet grooter is dan de breedte van het doel en of in geen eukel punt der hoogste baan van den spreidingskegel de som van de verheffing en de hoogte van het mikpunt grooter is dan de hoogte van het doel. De berekeningen der bestreken ruimte zullen naar dezen regel niet eenvoudiger worden. Tot dusverre ging men algemeen uit van de gemiddelde baan bij deze berekeningen. Het beginsel, in 55 neergelegd, is echter een uitgangspunt als een ander alleen geeft deze andere wijze van beschouwen allicht wederom aan leiding tot misvatting en onduidelijkheid. In de nu volgende afdeeling „het karakter van het bundelvuur in „gewone omstandigheden en zijn uitwerking op tactische vormen, ook „in verband met het terrein," worden vele belangrijke zaken behandeld, wetenswaardige gegevens verschaft en dikwijls uitnemende wenken ter behartiging medegedeeld. Hoewel bij de samenstelling van dit

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 545