- 527 - voorschrift blijkbaar veel meer het oog is gevestigd gehouden op een krijg tegen Inlandsche benden, dan tegenover een georganiseerden troep, die met een vuurtactiek zou optreden, als heden ten dage in de legers der beschaafde natiën op nagenoeg gelijke wijze in hoofd trekken gereglementeerd is en beoefend wordt, en het uit dien hoofde bij sommigen bevreemding zal wekken, dat al wat hier over het bundelvuur gezegd wordt, voornamelijk zijn toepassing zal moeten vinden beneden den afstand van 700 M. 20 van het voorschrift voor het gevecht), zoo kan men, ook zonder zich over die tactische voorschriften uit te spreken, de paragrafen over het bundelvuur nemen en beoordeelen, gelijk ze daar liggen. Dit is dan ook mijn plan. Het voorschrift heeft voor haar verhandeling ook hier een ei°,eno-e- maakte nomenclatuur, die ik even zal moeten aanstippen, omdat ik haar voor het volgende niet kan ontberen. In de eerste paragrafen motiveert het voorschrift de noodzakelijk heid van een afzonderlijke behandeling van het bundelvuur en maakt van de gelegenheid gebruik, door eene tegenstelling met andere vuur- soorten, de beteekenis van de eerste te doen uitkomen. „Zal het individueele schot", zegt 56, „in het algemeen slechts „bij uitzondering voorkomen en als regel in den oorlog het vuren met „n/deelingen ook op kleine afstanden worden toegepast, boven de „350 M. wordt nimmer individueel geschoten en kan eene voldoende „uitwerking alleen verkregen worden door uit een aantal geweren gelijk tijdig °p hetzelfde doel te doen vuren enz.'' De uitzondering ter zijde latende, is dus alle vuur in het gevecht gezamenlijk vuur. Paragraaf 57 vervolgt nu, dat de uitkomsten van dat vuur naar verhouding geringer zullen zijn dan die van het individueele schot, en licht deze opmerking met de bekende argumenten toe. De volgende paragraaf noemt trejferbundel de ineengevloeide spreidiugskegels der in het vuur zijnde geweren, wanneer in een gezamenlijk optre den op eenzelfde doel gemikt wordt. Omdat nu het voorschrift ver der zwijgt over het andere en op kleine afstanden veelvuldig voor komend „gezamenlijk schieten", waarbij niet op eenzelfde doel gericht wordt, zoo blijkt hieruit, dat het maar een kwestie van een woord is of men dit vuur een individueel afgegeven vuur noemt, zooals tot nu toe, of wel een gezamenlijk vuur. Leest men in den aanhef„Zal Dl. I, 1889. 34 O

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 546