528 „liet individueele schot in het algemeen slechts bij uitzondering voor tkomen", dan zou men kunnen meenen, dat daar iets heel nieuws en gewichtigs mede bedoeld was. Inderdaad is het slechts een veran. dering van naam, en nu in het artikel van den Heer Eink in de noot op blz. 100 blijkt, dat men zich ervan bewust was met deze wijziging misverstand in het leven te roepen, en daarvoor geen an dere reden bestond, dan dat men dit zóó nu eens wilde, schroom ik niet van een gril te spreken, die ten zeerste moet worden afgekeurd. Wij leven niet meer in den gelukzaligen tijd van Adamwij kun nen niet naar hartelust namen gevenwij hebben daarin de conventie te volgen, al was het maar alleen ter besparing van tijd. Het vuur van meerdere geweren, gelijktijdig tegen een zelfde doel gericht, wordt naar zijn uitwerking bundelvuur genoemd 60). In ieder horizontaal schijfbeeld bevindt zich eene strook, die veelvul- diger getroffen is dan iedere andere van hetzelfde oppervlak; deze strook heet trefferkernvoor alle afstanden mag zij in de lengte op 100 M. gesteld worden. De breedte van de trefferkern is ongeveer gelijk aan het aantal honderdtallen meters van den afstand. Bij middelmatig geoefenden bevat de trefferkern 50°/0 schoten (1 treffer op 2 M.)er wordt dus aangenomen dat in de trefferkern de schoten zich regelmatig verdeelen. Straks moet ik op deze bepalingen, terugkomen. Een opmerking over de definitie van de schootsverheid, die ik te voren maakte, en waarvan de juistheid hier nog nader wordt toegelicht, betreft ook het volgende„Het midden van de trefferkern ligt niet „altijd ter hoogte van de schootsverheid van het genomen vizier". Hier komt de onjuiste definitie duidelijk uit; men kan niet spreken van „de schootsverheid van het genomen vizier", zooals hier geschiedt de schootsverheid wordt immers aangegeven door de gemiddelde baan en om deze groepeert zich toch de trefferkern? De volgende alinea is van weinig beteekenis te achten men zoekt achter zulke opmerkingen altijd meer, dan er achter te vinden is. Ook staat de lengte-as van de trefferkern niet altijd loodrecht op het midden van den vurenden troepzij kan op groote afstanden ten gevolge van den wind en de derivatie soms belangrijk van die

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 547